Dağlıca baskını davasında karar

Dağlıca baskını davasında mahkeme kararını açıkladı. Er Ramazan Yüce'ye 2 yıl 6 ay hapis cezası verilirken, diğer 7 askerin aldığı ceza ertelendi.

25 Aralık 2009 Cuma, 15:57
Abone Ol google-news

Terör örgütü PKK üyelerinin, Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesindeki askeri birliğe saldırısı sırasında irtibat kesilen ve birliklerine dahil olduktan sonra Van Askeri Mahkemesi'nce haklarında dava açılan Uzman Çavuş Halis Çağan ile erler Ramazan Yüce, Özhan Şabanoğlu, Fuat Başoda, İlhami Demir, İrfan Beyaz, Fatih Atakul ve Mehmet Şenkul'un yargılanmasına devam edildi.

Sanıkların katılmadığı duruşmada, sanık Çağan'ın avukatı Ali Fahir Kayacan ile erler Şenkul ve Başoda'nın avukatı Zahir Soğanda hazır bulundu. Avukatlar Soğanda ve Kayacan, askeri savcının bir önceki duruşmada sunduğu esas hakkındaki mütalaasına karşı savunmalarını yaptı.

Yaklaşık iki saat süren duruşmanın ardından mahkeme heyeti, sanıklardan er Ramazan Yüce'nin ''alenen askeri itaatsizliğe teşvik'' suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme, cezayla ilgili olarak ''yasal imkansızlık nedeniyle paraya çevrilmesine, ertelenmesine ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına'' da hükmetti.

Mahkeme, Yüce'yi, 'görevi İhmal' suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına hükmetti. Yüce, 21 Ekim-4 Kasım 2007 tarihleri arasında ''yurt dışına firar'' suçunu işlediği iddiasıyla hakkında açılan kamu davasında ise, suç unsuru oluşturmadığı gerekçesiyle beraat etti.

Mahkeme heyeti Uzman Çavuş Çağan'a, ise ''görevi ihmal'' suçundan da 1 yıl 8 ay, diğer sanıklar Özhan Şabanoğlu, Fuat Başoda, İlhami Demir, İrfan Beyaz, Fatih Atakul ve Mehmet Şenkul'a da aynı suçtan 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kararlaştırdı.

Mahkeme, sanıklar Yüce ve Çağan hakkında da ''basın ve yayın yoluyla terör örgütünün propagandasını yapmak, halkı askerlik hizmetinden soğutmak'' suçlarından açılan davada ise ''görevsizlik'' kararı vererek, dosyayı Van Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi.

Ayrıca mahkeme heyeti erlerden Ramazan Yüce ile Mehmet Şenkul, Fatih Atakul ve Özhan Şabanoğlu'na olay günü silahlarının kaybolması nedeniyle bin 208 TL para cezası verdi.


Olay

Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesindeki tabur komutanlığına 21 Ekim 2007'de terör örgütü PKK üyelerince düzenlenen, 12 askerin şehit olduğu, 17 askerin yaralandığı saldırıdan sonra irtibat kesilen ve 5 Kasım 2007'de Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine katılan Uzman Çavuş Halis Çağan, erler Ramazan Yüce, İlhami Demir, İrfan Beyaz, Özhan Şabanoğlu, Fatih Atakul, Fuat Başoda ve Mehmet Şenkul, 10 Kasım 2007'de Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Van Askeri Mahkemesince tutuklanmışlardı.

8 asker, 2 Şubat 2008'de Van Askeri Mahkemesindeki ilk duruşmada tahliye edilmişlerdi.