Danıştay noktayı koydu... "Saray hâlâ kaçak"

Sit alanı olan Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisine kaçak olarak inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Sarayı'yla ilgili Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'ndan flaş bir karar çıktı.

26 Mayıs 2015 Salı, 13:21
Abone Ol google-newsDanıştay, Sit alanına Saray yapılmasının önünü açan Koruma Kurulu'nun ilke kararını oy birliğiyle reddetti. Bu kararla tarihi sit alanlarında yapılaşma yapılamayacak. Böylece Ak Saray ikinci kez kaçak durumuna düştü.

Ankara 5. İdare Mahkemesi'nin AOÇ arazisinde ilgili verdiği yürütmeyi durdurma kararı üzerine, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, 271 sayılı ilke kararını değiştirerek, "Koruma amaçlı imar planları olmadan tarihi sit alanlarında kamu binaları yapılabilir" kararı almıştı. Bunun üzerine Saray sit alanı olan AOÇ'de inşa edilmişti.

Zaman'dan Yavuz Akengin'in haberine göre, konuyu Mimarlar Odası Ankara Şubesi mahkemeye taşıdı. Dava Danıştay'a gitti. Davayı görüşen Danıştay İdari Davalar Daireleri Kurulu oy birliği ile Koruma Kurulu'nun ilke kararını bozdu. Böylece Sit alınan yapılaşmanın önünü açan karar da bozulmuş oldu.