Dayakla öldürüleli bir yıl oldu

Gezi Direnişi'nde geçen yıl polisler ve eli sopalı kişiler tarafından dövülerek öldürülen 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz'ın ölümünün üzerinden bir yıl geçti.

09 Temmuz 2014 Çarşamba, 22:44
Abone Ol google-news

Gezi Direnişi’nde geçen yıl 2 Haziran gecesi polisler ve eli sopalı kişiler tarafından dövüldükten sonra komaya giren ve 38 gün yaşam mücadelesi veren 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz’ın ölümünün üzerinden tam 1 yıl geçti. Ali İsmail, bugün Antakya’da düzenlenecek törenlerle anılacak.

Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfı Sarısülük ve Abdullah Cömert’in annesi Hatice Cömert, Ali İsmail Korkmaz’ın ölümünün birinci yılında anne Emel Korkmaz’ı ziyaret etti. “Çocuklarımızı katledenler, ömürleri boyunca rahat uyuyamayacaklar” diyen Anne Emel Korkmaz şunları söyledi: “Yüzyıl da geçse çocuklarımızın katilleri lanetlenecek. Bu acıya katillerden hesap sormak için dayanacağım. Katiller sürüm sürüm sürünecek. Oğlumun vatanseverliği ve insan severliğini haykırmak için dayanacağım. Benim oğlum, insanlara hizmet etmek için eğitmen olacaktı. Katiller hem oğlumun geleceğini, hem bizim geleceğimizi kararttılar.”

Ali İsmail'in yeni görüntüleri ortaya çıktı - FOTO GALERİ

Ethem Sarısülük’ün annesi Sayfı Sarısülük de “Son duruşmada oğlumun katilinin tutuklandığı duyunca ilk kez rahat uyuyabildim. Ancak acımız ve öfkemiz dinmedi. Ben oğlumu katiller öldürsün diye büyütmedim. Oğlumun katledilmesi emrini veren Başbakan Erdoğan’dır. Erdoğan’ın Alevilerden ne istediğini anlamış değiliz. Aleviler kendisine ne yaptı ki?” diye konuştu.

“Bizim yüreğimizi yakanların da yuvaları yansın” diyen Hatice Cömert ise, “Oğlum Abdullah insanlık için sokağa çıktı. Atatürk’ün bayrağını taşırken, sırtından vurdular. Evlat acısı kolay mı? Yatarım ağlarım, uyanırım ağlarım. Gözyaşlarım hiç dinmedi. Başbakan Erdoğan, benim bu acımı anlayabilir mi? Bizim halimizden anlamış olsaydı, katillere vur emri vermezdi” dedi.

 

Ali İsmail anılıyor

Ali İsmail Korkmaz adına kurulan Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV) bugün çeşitli anma törenleri düzenleyecek. Ali İsmail’in Ekinci Mahallesi’ndeki anıtmezarı saat 18.30’da ziyaret edilecek, saat 20.30’da ise Defne Sümerler Amfi Tiyatro’da bir konser düzenlenecek. Konsere, İlkay Akkaya, Hilmi Yarayıcı, Pınar Aydınlar, Tolga Sağ, Mesreh El Emeh Kaldırım Müzik Topluluğu ve oyuncu Barış Atay da destek verecek.

Anadolu Üniversitesi birinci sınıf öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, Gezi Direnişi'nde geçen 2 Haziran gecesi Eskişehir'de polis ve eli sopalı kişiler tarafından darp edilerek komaya girdi. Darp edildikten sonra gittiği hastanede ilk tıbbi müdahaleyi ancak 20 saat sonra alabilen Ali İsmail Korkmaz, 38 gün hastanede yaşam mücadelesi verdikten sonra 10 Temmuz 2013 tarihinde hayatını kaybetti.  

Ali İsmail Korkmaz’ın ölümü ile ilgili olarak, 5'i tutuklu 8 sanık hakkında "suç kastıyla kasten adam öldürmek" suçundan ömür boyu hapis cezası istendi. Ali İsmail Korkmaz’ı tedavi için geldiği hastanede, beyin cerrahisi servisine değil, ortopedi servise yönlendirdiği için beyin kanamasını tespit edemeyen ve gence kas gevşetici yazarak geri gönderen Dr. Hasan Gülcü hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. 12 Mayıs'ta Kayseri'de görülen son duruşmada, tutuklu sanıkların tahliye talepleri reddedilirken, duruşma 14 Temmuz'a ertelendi.