Demirtaş: Provokasyon olmayacağını bilsem polislerin cenazesine gitmek isterdim

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, polislerin öldürülmesiyle ilgili ilk kez konuştu... "O polislerin kardeşleri kardeşlerim, çocukları çocuklarım gibidir"

28 Temmuz 2015 Salı, 09:23
Abone Ol google-newsHDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kandil'deki PKK kamplarına operasyon düzenlenmesi  ve PKK'nın infaz ettiği polislerle ilgili ilk kez konuştu. Radikal'den Ezgi Başaran'ın sorularını yanıtlayan Demirtaş, çözüm sürecininde gelinen noktayı da yorumladı. Röportajın öne çıkan bir bölümü şöyle:

Diyarbakır’daki polisler öldürülmeden önce henüz Kandil bombalanmamıştı…

-Yani hiç bir şekilde kabul etmediğimizi ifade ettim. Ben başsağlığı diledim, orada öldürülen polislerin bu halkın yoksul evlatları olduğunu dile getirdim. Bu konuda tereddüt göstermeyiz. Hangi ölüm karşısında biz Bülent Arınç gibi davranabiliriz ki? Bizim için öldürülen kişinin giydiği üniformanın, taşıdığı siyasi kimliğin hiç bir anlamı yok. Önce ortadaki cenazeye hep birlikte sahip çıkarız. Ben provakasyon olmayacağından emin olsam, o polisin cenazesine giderdim mesela. Ailesine giderdim, o insanların ailesinin elini öperdim. Yani benim annemden nasıl bir farkı var ki onların? Tabloya bakın, görüntülere bakın… Aynıdır. Onların kardeşleri benim kardeşlerim gibidir. Çocukları çocuklarım gibidir. Nasıl ayrıştırabilirsin ki bu toprağın insanlarını… Fakat bunu durdurmanın yolu kınamak, lanetlemek sonra da yerine oturmak falan değildir. Ciddi bir müzakeredir tek yol. Başka türlü bitmiyor bu iş. Tekrar tekrar yaşıyoruz bu acıları. Boğuluyoruz.