Demirtaş'tan Erdoğan'a 'Amed' yanıtı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve beraberindeki bir grup partili, 102 kişinin hayatını kaybettiği Ankara'daki bombalı terör saldırısında bacağından yaralanan Seyfullah Gücükatalak'ı Beylikdüzü'ndeki evinde ziyaret etti.

31 Ekim 2015 Cumartesi, 15:30
Abone Ol google-news


Demirtaş, Gücükatalak ve ailesine geçmiş olsun dileklerinde bulundu.
Seyfullah Gücükatalak da Demirtaş'a saldırı anında yaşadığı o anları anlattı.

"ÜLKEYİ KENDİ İÇİNDE PARAMPARÇA HALE GETİRDİLER"
Ziyaret sırasında bir basın mensubunun "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir televizyon programında Diyarbakır'a Amed denmesini eleştirmesi konusunda ne söyleyeceksiniz?" şeklindeki sorusuna Demirtaş şöyle cevap verdi:

"Türkiye'de milliyetçi oyları kapma yarışıdır. Türk milliyetçiliği üzerinden kamplaştırma, kutuplaştırma yarışıdır. Bir tarafta Bahçeli, bir tarafta Davutoğlu ve Erdoğan en milliyetçi söylemlerle seçim kampanyası yürütüp ülkeyi kendi içinde paramparça hale getirdiler. Amed Diyarbakır'ın en eski isimlerindendir. Ve AKP İl Teşkilatı da Cumhurbaşkanı ya da Başbakan geldiğinde Kürtçe olarak 'Diyarbakır'a hoşgeldin' pankartı astıklarında Amed ismini kullanmışlardır, bunun sayısız örneği vardır. Bir şehrin eski ismiyle anılması Cumhurbaşkanı'nı niye bu kadar rahatsız ediyor onu da anlamış değilim doğrusu. Bu iki yüzlülüktür. Kendisi de daha önce kullandı bunları; ama şimdi oy toplama adına, Türk milliyetçilerine yaranma adına bir kez daha kendi gerçeğini, ülkenin gerçeğini inkar etmesi kabul edilebilir değil. Amed'in 7 Haziran'daki durumu 10'a 1'di, inşaallah yarın 11-0 olur. O Amed'in ne olduğunu daha iyi öğrenmiş olur."