Devrimci Karargah'ta karar açıklandı

Devrimci Karargah Davası'nda mahkeme kararını açıkladı. Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı 15 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Davada gazeteci Aylin Duruoğlu'nun da bulunduğu 24 kişi örgüt üyeliği suçlamasından beraat etti.

19 Temmuz 2013 Cuma, 12:50
Abone Ol google-news

Devrimci Karargah davasında 2 yıl 10 aydır tutuklu yargılanan eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, örgüte yardım ettiği, “Haliçte Yaşayan Simonlar” kitabında soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiği ve yargı görevini yapanları etkilediği gerekçesiyle toplam 15 yıl 4 ay 5 gün hapis ve 10 bin TL adli para cezasına mahkum edildi. Avcı, kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirme suçundan beraat etti.

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 23 Şubat 2010 yılında başlayan dava dün 27. oturumda sonuçlandı.Duruşmada Hanefi Avcı’nın arasında bulunduğu 8 tutuklu sanığa son sözleri soruldu. Diğer sanıklardan ayrı olarak salona alınan Avcı, beraat talep etti. Tutuklu sanıklardan Fatih Aydın, 7 Ağustos 2008’de 1.Ordu Karargahı’na yönelik havanlı saldırı eylemi nedeniyle “Anayasal düzeni örgüt ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 45 yıl 10 ay hapis cezasına mahkum edildi. Mahkemede en ağır ceza tutuklu sanık Cemal Bozkurt’a verildi. Havanlı saldırı ve AKP İl binasına bombalı paket gönderdiği gerekçesiyle iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilen Bozkurt, ayrıca 251 yıl 2 ay hapis ve 45 bin TL adli para cezasına çarptırıldı. Tutuklu sanıklat Özgür Dinçer ve Okan Duman ise müebbet hapis cezası verildi. Örgüt yöneticisi olduğu öne sürülen Ulaş Erdoğan ise 17 yıl 11 ay hapse mahkum edildi.

Kılıç daha az ceza aldı

Hanefi Avcı’nın örgütle ilişkilendirildiği tutuksuz sanık Necdet Kılıç, örgüt üyesi olduğu ve ruhsatsız bıçak bulun durduğu gerekçesiyle 6 yıl 8 ay hapse mahkum edildi. Bostancı'daki çatışmanın olduğu evin sahibi tutuksuz sanık Necdet Öztürk, 20 yıl 5 ay 10 gün hapis ve 25 bin adli para cezası aldı.

SDP’lilere de ceza

Sosyalist Demokrasi Partisi Genel (SDP) Başkanı Rıdvan Turan’a örgüt üyesi olduğu ve ruhsatsız silah bulundurduğu gerekçesiyle 7 yıl 1 ay hapis cezası verildi. Gezi operasyonyla tutuklanan bu davanın tutuksuz sanığı Ulaş Bayraktaroğlu ise örgüt üyeliğinden ve izinsiz gösteri yaptığı gerekçesiyle 6 yıl 8 ay hapse mahkum edildi. SDP üyelerinin de aralarında bulunduğu 15 kişi örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Gazeteci beraat etti

Avcı’nın eşi Şenay Avcı’nın ruhsatsız, vahim nitelikte silah bulundurduğu gerekçesiyle beraatine karar verildi. Bostancı’daki çatışmada öldürülen Orhan Yılmazkaya ile görüştüğü gerekçesiyle tutuklanan ve yaklaşık 10 ay hapis yatan Vatan Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Aylin Duruoğlu ve İstanbul Barosu üyesi avukat Özcan Kılıç, sendikacı Kemal Hamzaoğlu’nun da aralarında bulunduğu 28 kişi de örgüt üyeliği suçundan beraat etti. 2 sanık hakkındaki dosya ise ayrıldı.

2 tahliye var

Örgüt üyeliğinden 6 yıl 3 ay hapse mahkum edilen Volkan Karakuş ve Bayram Akdoğdu ise tahliye edildi. Mahkeme Başkanı Hanefi Avcı'nın tahliyesi yönünden muhalefet oyuu kullandı.

Avcı hakkında suç duyurusu

Mahkeme heyeti, iddianamede Avcı’nın yurt dışına çıkışta kullanmak amacıyla, kendi fotoğrafı bulunan Süleyman Güzel, Bilal Balkan, Sabit Kabaklı adına sahte sürücü belgesi ve pasaport düzenlediğinin iddia edildiğini belirtti. Bu hususta kamu davası açılmadığını kaydeden heyet, Avcı hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Kurye de beraat etti

AKP İl Binasına bombalı paketi götürerek polis memurunun öldürülmesinden sorumlu tutulan sanıklardan kurye İbrahim Şimşek de suçu sabit olmadığı gerekçesiyle beraat etti. Şimşek, mahkemede paketi kendisine “kitapçı Ali” diye tanıdığı Cemal Bozkurt’un verdiğini söylemişti.
75 sanık yargılandı

Birleşen dosyalarla sanık sayısı 75’e yükselen davanın ilk iddianamesi, Eylül 2009’da hazırlanmıştı.