Dil Devrimi’nin 86. yılı

Dil Devrimi’nin 86. yıldönümü, Dil Derneği’nce düzenlenen etkinliklerle kutlanacak. Bu yıl “Erdemin Başı Dil” başlığıyla kutlanacak Dil Bayramı için ilk tören 26 Eylül Çarşamba günü, Anıtkabir’de Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’e saygı sunumuyla başlayacak.

18 Eylül 2018 Salı, 23:42
Abone Ol google-news

Atatürk’ün talimatıyla 12 Temmuz 1932’de kurulan Türk Dil Kurumu, ilk kez 26 Eylül 1932’de Türk Dil Kurultayı’nı gerçekleştirmişti. ‘Dil Devrimi’ olarak da anılan bu kurultayın yıldönümü Dil Derneği’nce düzenlenen etkinlikle kutlanacak. Dil Devrimi’nin 86. yılı nedeniyle düzenlenen etkinlikte ilk tören 26 Eylül Çarşamba günü, saat 14.30’da, Anıtkabir’de Atatürk’e saygı sunumuyla başlayacak. Törenin ardından saat 18.00’de Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi’ne geçilecek. Tiyatro sanatçısı Ali Nihat Yavşa’nın sunacağı etkinliğin açılışını ise Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel yapacak. 

Tarihçi - Yazar Sinan Meydan, “Atatürk’ün Dil Savaşı” başlığıyla dilseverlere seslenecekken, Devlet Opera ve Balesi sanatçıları Hande Uçar, Nihan İnan ve Arda Aktar da “Türkçe Dinliyoruz!” dinletisi gerçekleştirecek. Her bayram olduğu gibi Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülü de sahibini bulacak. Bu yıl deneme dalında açılan ödüle birçok yazarın yapıtı aday gösterildi. Adnan Binyazar, Yüksel Pazarkaya, Cengiz Bektaş, Feridun Andaç, (aile adına) Sevgi Özel’den oluşan seçici kurul, Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülü’nü oyçokluğuyla “Türkler Arası En Güzel Yolculuk” adlı deneme kitabıyla Neşe Aksakal’a verilmesini kararlaştırdı. 86. Dil Bayramı Onur Ödülleri de İnci Aral, Prof. Dr. Semih Baskan, Prof. Dr. Ali Demir, Adnan Gerger, Mehmet Kurukahveci, Hüseyin Ersöz, Demet Kayıran, Yaşar Çatak ve Sinan Meydan’a sunulacak.