Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ABD askerlerinin geri çekilmesi, güvenli bölge konularında net bir şey yok

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Alacağımız S-400'ler NATO sistemlerini düşman olarak görmeyecek. S-400 bitmiş bir anlaşma üçüncü ülkenin dahil olduğu herhangi bir ara formül yok'' dedi. Suriye'deki duruma ilişkin de açıklama yapan Çavuşoğlu, ABD askerlerinin geri çekilmesi ve güvenli bölge konularında net bir şey olmadığını belirterek, 'Onları eleştirmek için söylemiyorum ama henüz belirli bir kararları, stratejileri yok' ifadelerini kullandı.

23 Nisan 2019 Salı, 20:09
Abone Ol google-news

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, S400 savunma sistemine ilişkin olarak, “Herhangi bir ara formül yok. Cumhurbaşkanımız böyle bir şey söyledi mi? Bizim üzerimizden üçüncü bir ülkeye niye versin? Bizim Amerikalılara ve NATO’ya önerimiz gayet sarih. F35’in sistemine girer. Bu iddia doğruysa Suriye’de, Norveç sınırında S400 var. Norveç F35’leri bunun üzerinden uçuyor. Alacağımız sistemleri NATO düşman olarak görmeyecek, savunmamız için alacağımız sistem. Bu konuda kontrol bizde olacak. Uzmanlardan oluşan bir komisyon kurulsun. Ara formül gündeme gelmedi. S400’den vazgeçmeyeceğimizi söyledik. Diğer taraftan aldığımız bir sistemin tehdit oluşturup oluşturmayacağını görmek için böyle bir komisyon kuralım. Yoksa S400 alınsın, alınmasın değil. Bu bitmiş bir anlaşmadır.” ifadelerini kullandı.

<haber-dikey:1357959,1359642>

Çavuşoğlu, yaptırım konusundaki soruya, “(ABD’nin Katsa Yasası kapsamında yaptırım listesi) KATSA’dan önce bu anlaşma bitti. KATSA’ya baktığımızda F35 yok içinde. Verilmesi gereken karar siyasidir. Bu yönetimde de Patriot bataryalarını satacağına dair söz veremiyor. Kongre’den onay almaları gerekiyor.” şeklinde konuştu.

ABD'NİN İRAN YAPTIRIMLARI

ABD’nin İran’a yönelik yaptırım kararına ilişkin soruya Çavuşoğlu, “Son derece yanlış bir karar. Uygulanması zor bir karar. Bu sade bizi ilgilendiren bir karar değil, diğer ülkeleri de ilgilendiriyor. Petrol ithalatını çeşitlendiremezsin. Alternatif kaynak bulamazsın. Irak’tan bize gelen boru hatları kırıldı. Düşük kapasiteli hat var. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri var. İki ülkeyle yönlendirmeleri yanlış. Bizim rafinerilerimiz oradan alınan petrole uygun değil. Reforme edilmesi lazım. O ülkelerin sattığı petrol yüksek fiyattan satılıyor. Niye biz bedelini ödeyelim.” diye konuştu.

YPG’nin Türkiye’nin istediği bölgeye doğru çekileceği yönündeki iddialara Çavuşoğlu, “Yarın Milli Savunma Bakanlığında toplanacağız, bir çok konuyu değerlendireceğiz. Amerika’nın önerilerine karşı önerilerimizi sunarak, geri çekilme, güvenli bölge dahil konuları koordine etmeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

'ABD'NİN ÇEKİLMESİ VE GÜVENLİ BÖLGE KONULARI NET DEĞİL'

Çavuşoğlu, "Kendi aramızda istişare yapıyoruz. Yarın Milli Savunma Bakanlığı'nda toplanıp birçok konuyu değerlendireceğiz. Bu görev gücü içinde hem askerimiz hem istihbaratımız hem de bizim bakanlığımız var. ABD'nin bu önerilerine karşı biz de karşı önerilerimizi sunarak koordine etmeye çalışıyoruz. ABD askerlerinin geri çekilmesi, güvenli bölge konularında net bir şey yok. Onların tam bir stratejisi yok. Önce tamamen çekiliyorlardı, şimdi birkaç yüz asker kalsın diyorlar. Herhalde onları da güneyde bırakacaklar. İran'a karşı burada asker bırakmak istiyorlar. Onları eleştirmek için söylemiyorum ama henüz belirli bir kararları, stratejileri yok. Biz ne istediğimizi de ne istemediğimizi de biliyoruz ve onlara söylüyoruz. Kafa karışıklığına yol açan bazı eksiklikler var. Karşılıklı önerilerle netleştirmeye çalışıyoruz." diye konuştu.