Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verilecek

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, koronavirüs önlemlerine ilişkin yaptığı açıklamada, ''Cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verilmesi gerekli hale gelmiştir'' dedi.

Yayınlanma: 16.03.2020 - 15:43
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verilecek
Abone Ol google-news

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, "Yeni tip Coronavirüs tehdidi ortadan kalkıncaya kadar Cuma ve vakit namazlarında cemaatle namaza ara verilmesi gerekli hale geldi" açıklamasında bulundu.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Başkanlığın organizasyonuyla umreye giden vatandaşların hepsinin yurda döndüğünü bildirdi.

Erbaş, "Bu süreçte cuma namazı yerine öğle namazının kılınması yeterlidir. Camilerin münferiden namaz kılmak isteyenler için açık bulundurulmasının uygun olacağına karar verilmiştir" diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın konuşmasından öne çıkanlar:

''Yeni tip corona virüs bulunduğu ortam insandan insana hızlı bir şekilde yayılarak, çok kısa bir zamanda salgın haline gelmediktedir. İlk buluştuğu andan itibaren fark edilemediği için tehlike oluşturmaktadır.  Ülkemizde vaka sayısının artmaya başlaması ile birlikte tedbir olarak insanların bir araya geldiği organizasyonlar iptal edilmiştir. Camii ve mescitlerde cemaat ile kılınması durumunda riskin artacağı anlaşılmaktadır. Bu nedenle namazların evlerde kılınmasına dair varlık da bilinmektedir. Cuma namazı başta olmak üzere camii ve mescitlerde namaza ara verilmesi gerekli hale gelmiştir. Cuma yerine öğle namazı yeterlidir'' açıklamasında bulundu.

Ali Erbaş sözlerine şu şekilde devam etti:

''Umreciler arasından bir kişinin virüsü taşıdığının ortaya çıkmasından sonra devletimiz karantina kararı vermiştir. 390 civarında umrecinin  Suudi Arabistan'dan bugün Türkiye'ye intikal edeceği biliyoruz. Camiilerin görevlileri gerekli tedbirleri alacak. Cemaatle namaz kılınmayacak. Bir müslüman kardeşimiz camiinin yakınında ise ferdi olarak tek başına namaz kılabilir. 


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler