Diyarbakır Nevruz'a hazır

Diyarbakır'da kutlanacak nevruz nedeniyle Nevruz Parkı'nda hazırlıklar büyük çapta tamamlanırken, Abdullah Öcalan'ın mesajının okunması beklenen kutlamalara, 24 ülkenin büyükelçiliğinden temsilcilerin de katılacağı belirtildi.

20 Mart 2015 Cuma, 16:26
Abone Ol google-news

Nevruz kutlamalarının bulunduğu alandaki platforma, çatışmalarda yaşamını yitiren PKK'lilerin fotoğrafları yanı sıra Cizre'de polisin açtığı ateş sonucu öldürülen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan ve Suriye'nin Rojava bölgesinde öldürülen yabancı YPG'lilerin de fotoğraflarının asıldı.

Diyarbakır'da kutlamaların yapılacağı nevruz parkında çalışmalar devam ederken, Tertip Komitesi Başkanı Seydi Fırat, çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. Alanda 2.5 milyon kişinin duyabileceği şekilde ses düzeni kurduklarını söyleyen Fırat, kutlamaya 24 ülkenin büyükelçiliğinden temsilcilerin katılacağını kendilerine bildirildiğini söyledi. Irak Kürdistan bölgesel yönetiminden bütün siyasi partilerin de katılacağını söyleyen Fırat, Bölgesel Yönetim Başbakanı Neçirvan Barzani'nin de mesaj gönderdiğini ifade etti.

Kutlama programının saat 10.00'da başlayacağını ve tertip komitesi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi adına birer konuşmanın yapılacağını belirten Fırat, "DTK Eş Başkanımız Selma Irmak ve PYD Eş Başkanı Asya Abdullah da birer konuşma yapacak. Daha sonra İmralı'dan gelen sayın Abdullah Öcalan'ın mesajı heyet üyeleri tarafından Türkçe ve Kürtçe okunacaktır" dedi.

Alanda platform giydirme çalışmaları tamamlanırken, burada çatışmalarda ölen PKK'lı ve PYG'lilerin fotoğrafları da asıldı. Yine platforma, Cizre'de polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren 12 yaşındaki Nihat Kazanhan ile YPG saflarında IŞİD ile savaşırken, yaşamını yitiren Avustralyalı Ashley Kent Johnston'un fotoğrafının da asıldığı görüldü. Platformun ön tarafı için Emniyet Müdürlüğü'nden alınan polis bariyerleri konuldu.

Nevruz nedeniyle Diyarbakır'daki tüm oteller doldu. Yarınki nevruzu izlemek üzere aralarında ABD, Çin, Japonya, İngiltere, Rusya, Fransa'nın da bulunduğu 200'ü yabancı yaklaşık 1000 gazeteci akredite yaptırdı. Nevruz nedeniyle Diyarbakır'da polis sıkı güvenlik önlemleri alırken Diyarbakır Valiliği, kutlamalara katılacak vatandaşların mağdur olmamaları için gerekli tedbirlerin alındığını açıkladı.

Nevruz Parkı'na üzerindeki Zümrütevler Caddesi karşılıklı olarak gidiş geliş araç trafiğine kapatılacak. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi de kentin değişik mahallelerinden nevruz alanına vatandaşları ücretsiz taşıyacak otobüsler seferleri düzenledi.

5 BİN POLİS GÖREV YAPACAK

Diyarbakır Valiliği, yarın yapılacak nevruz kutlamaları için gerekli tüm güvenlik önlemlerinin alındığını ve toplam 5 bin 36 polisin görev yapacağını açıkladı. Açıklamada, şöyle denildi: "Milli kültür ve geleneğimizin bir parçası olan, baharın müjdeleyicisi Nevruzun, 21 Mart Cumartesi günü ilimizde şenlik havasında kutlanmasını sağlamak, ayrıca her türlü olumsuzluğa karşı halkımızın huzurunu korumak ve güvenliğini temin etmek üzere; ilimizde güvenlik ve trafik gibi birçok alanda hizmet edecek olan ilimiz Emniyet Müdürlüğü bünyesinde çalışan 3 bin 764 personel ve diğer illerden takviye gelen bin 272 personel olmak üzere toplam 5 bin 36 personel görev yapacaklardır. Ayrıca ilimiz Emniyet Müdürlüğü bünyesinde bulunan zırhlı ve sivil 102 araç, diğer illerden takviye olarak ilimize gönderilen 50 olmak üzere toplam 152 araç, trafik hizmetlerinde ilimize bağlı çalışan 41, diğer illerden takviye olarak ilimize gelen 20 olmak üzere toplam 61 ekip, genel toplamda ise 213 aracımız halkımıza hizmet verecektir. Nevruz etkinliklerinin birlik ve beraberlik içinde geçmesi için halkımızın sağduyulu davranması ve huzur ortamını bozmaya yönelik oluşumlara ve provokasyonlara karşı dikkatli olunması büyük önem arz etmektedir."