Doğal sit alanına viyadük

Trabzon Boztepe’de, 28 kilometre uzunluğundaki, 12 köprülü kavşak, 17 tünel ve 55 köprüden oluşacak olan Kanuni Bulvarı projesinin çalışmalarına yurttaşlar tepki gösterdi.

04 Eylül 2019 Çarşamba, 20:04
Abone Ol google-news

Doğal sit alanı Boztepe’de yapılması planlanan viyadükle beraber karayollarının kentin tam ortasına taşınacağı belirten Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMOBB) Çevre Mühendisleri Odası Genel Merkezi Yöneticisi Vildan Özmen, “Bir sit alanın içinden viyadük yapıyorlar. Yapılmak istenilen viyadük ucube, beton yığınıdır. Bu viyadük ucubelerin en büyüğü” dedi. Karadeniz Sahil Yolu’nun Yıldızlı mevkisinden başlayarak Trabzon Maçka yolu Gözalan mevkisinde sona erecek olan Kanuni Bulvarı Projesi doğal sit alanını kapsadığı için tepkilere neden oldu. Yetkililer tarafından Boztepe sırtlarında inşaatı devam eden tünel, yaklaşık 70 metre yüksekliğinde viyadükle bağlanarak kentin batı ile doğu yönüne de ulaşım ağı sağlanacağı bildirildi. TMOBB Yöneticisi Özmen, Kanuni Bulvarı Projesi’nin yapımına başlanılana kadar mühendislere gösterilmediğini vurgulayarak “Bir sit alanı içinde viyadük yapıyorlar. Sit alanına yapılmak istenilen viyadük ucube, beton yığınıdır. Viyadük doğanın ve şehrin siluetini bozacak. Yapılması halinde görsel olarak çok büyük kirlilik yaratacak. Tünellerin yapımını gören yurttaşlar tepki gösteriyor. Tüneli de viyadüğü de istemiyor. Yapımına başlanılana kadar projeyi biz mühendislere hiç göstermediler. O yüzden yurttaşlar tepki göstermekte geç kaldı. Projeler gösterilmiyor, gizli yapılıyor. Trabzon’da ucube diye adlandırdığımız çok fazla yapı var ama bu viyadük bunların en büyüğüdür” değerlendirmesini yaptı.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs ise, Boztepe’nin bitki örtüsünü tahrip edecek viyadüğün yapımından vazgeçilmesi için iktidara ve yetkililere çağrıda bulundu.