Doğan: Hayvancılık sektöründe sıkıntılar bitmiyor

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Abdullah Doğan, 21 Mayıs'ta tüm dünyada kutlanan 'Dünya Süt Günü'nde, yanlış politikalar nedeniyle özellikle hayvancılık sektöründe sıkıntıların devam ettiğini söyledi.

21 Mayıs 2018 Pazartesi, 10:56
Abone Ol google-news

Sütün faydalarının saymakla bitmeyeceğini belirten Doğan ancak üreticinin de dertlerinin her geçen gün arttığını dile getirdi. Doğan, "Bugün ülkemizde çiftçi emeğinin karşılığını almak istiyor. Bin bir emekle ürettiği sütü iyi bir fiyattan satmak istiyor ancak olmuyor. Tüketici uygun fiyata süt içmek istiyor ama o da olmuyor. Ne çiftçi istediği fiyattan sütünü satabiliyor ne de tüketici istediği fiyattan süt içebiliyor" dedi.

 SÜT, TÜKETİCİYE 3 KATI FİYATLA ULAŞIYOR

 Türkiye'de üretilen sütün üreticiden çıktıktan sonra tüketiciye 3 katı fiyatla ulaştığını belirten Doğan şöyle devam etti:

 "Süt Endüstrisi Kurumunu (SEK), Et ve Balık Kurumunu (EBK) ve daha nice kamu iktisadi teşebbüsünü özelleştirenler bugün içinde bulunduğumuz durumun sorumlusudurlar. Hem üreticiyi hem de tüketiciyi piyasanın insafını terk edenlerin ülkeyi getirdiği nokta ortadadır. Yurtdışından hayvan ithal edilmeden ülkemizde et üretilemez oldu. Çiftçiler maliyetlere dayanamayıp ineklerini bile kesime gönderdiler. Yeterli sayıda ve kalitede hayvana sahip olunamayan yerde sütte olmaz. Günümüzde Avrupa ülkelerinde yıllık kişi başına düşen süt tüketimi ortalama 100 litreyi aşarken, ülkemizde 30 litre civarında anca ulaşıyor. Bu üretim maliyetlerinin bu kadar yüksek olduğu, aracılar nedeniyle tüketici fiyatlarının her geçen gün yükseldiği ülkemizde, bu miktarı yükseltmemiz pek olası görünmemektedir. İthal hayvanlar ile et ve süt piyasasında günü kurtarmaya çalışanlar sorunlar sadece ertelemektedirler. Bizler bu ülkenin ziraat mühendisleri olarak bir kez daha vurguluyoruz ki, özellikle hayvancılık sektöründeki bu yanlış politikalardan bir an önce vazgeçilmelidir. Aracılar azaltılmalı, kamu kuruluşları yeniden hayata geçirilmeli ve ithalatçılar değil, yerli üreticiler desteklenmelidir."