Doktorları da akladılar

Ali İsmail Korkmaz’ı, polis ve siviller tarafından dövüldükten sonra gittiği hastanede ‘bir şeyin yok diyerek’ evine gönderen doktorlar Tabip Odası tarafından suçsuz bulundu. Eskişehir Tabip Odası Başkanı Yılmaz kararı, ‘bilirkişiler güvenilir’ sözleriyle savundu.

30 Aralık 2014 Salı, 21:21

Eskişehir Tabip Odası, Ali İsmail Korkmaz’ın dövülmesi sonrası gittiği hastanede gerekli muayene ve tetkikleri yapmadıkları iddia edilen Dr. Hasan Gülcü ve Dr. Nesrin Topçu Çiçek hakkında yaptığı soruşturma sonunda iki doktoru suçsuz buldu. Eskişehir Tabip Odası başkanı Dr. Bülent Nazım Yılmaz, TTB ile ortak soruşturma yürüttüklerini belirterek, “Ortada güvenilen iki bilirkişinin raporu var” dedi.

Eskişehir’deki Gezi Parkı gösterilerine katılan 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz, 2 Haziran 2013 gecesi bir grup polis ve sivil tarafından dövülmüştü. Kafasına ağır darbeler alan Korkmaz, ilk olarak Anadolu Üniversitesi’ne bağlı Mavi Hastane’ye, ardından da Yunus Emre Devlet Hastanesi’ne başvurmuştu. Korkmaz, geçmişte kalp kapakçığı ameliyatı olduğunu ve “Coumadine” adlı kan sulandırıcı ilaç kullandığını söylediği halde buna uygun işlem yapılmamıştı.

Doktor Gülcü ve Çiçek ise savunmalarında ne Korkmaz’ın ne de iki arkadaşının bu yönde bir uyarıda bulunduğunu savunmuştu.

 

Göğüs kılı savunması

Eskişehir Tabip Odası tarafından başlatılan soruşturmada Dr. Gülcü ifadesinde, diğer meslektaşı tarafından tespit edildiği halde neden Korkmaz’ın göğsündeki gözle görülür ameliyat izlerini fark etmediğine ilişkin, “Hastanın boy-kilo oranına göre kilolu görünmesi, göğüs dokusunun yağlı ve kıllı olması nedeniyle göğüs kafesinde bulunduğu iddia edilen eski ameliyat izinin fiziki muayene sırasında tespit edilemediğini” söyledi.

Acil Tıp Uzmanı Dr. Engin Deniz Arslan ve Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Ümit Biçer tarafından hazırlanan fezleke, Eskişehir Tabip Odası Onur Kurulu’na gönderildi.

Onur kurulu, 12 Kasım tarihli kararda, Korkmaz’ın 3 Haziran sabahı dövülmesine karşın fişlenme ve polisle yeniden karşılaşma korkusuyla başından geçenleri “merdivenden düşme” diye anlattığı, kalp ameliyatı geçirdiğini ve “Coumadine” adlı ilacı kullandığını söylemediği savunuldu.

Dr. Nesrin Topçu Çiçek ve Dr. Hasan Gülcü’nün herhangi bir özen eksikliği veya mesleki uygulama hatasının olmadığı ileri sürülen kararda, Ali İsmail Korkmaz’ın ölümünün, iki doktorun bir eylemi ya da eylemsizliği sonucunda değil, 2 Haziran 2013 gecesinde polisler ve siviller tarafından dövülmesi sonrası “geç dönemde ortaya çıkan beyin kanaması ve öngörülemeyen komplikasyonlar sonucu meydana geldiği” kaydedildi.

 

‘Güvenilen iki bilirkişi hazırladı’

Eskişehir Tabip Odası başkanı Dr. Bülent Nazım Yılmaz, Dr. Hasan Gülcü ve Dr. Nesrin Topçu Çiçek hakkında Türk Tabipleri Birliği ile ortak soruşturma yürütüldüğünü belirterek, “Üst kuruluşumuz Türk Tabipleri Birliği ile her konuda objektifliğine inanılan ve güvenilen biri Acil Tıp hekimliği, diğeri ise Adli Tıp hekimliğinde uzman olan iki arkadaşımızı bilirkişi olarak görevlendirdik. Biri profesör olan iki bilirkişi arkadaşımızı uzun bir araştırma sonucunda fezlekelerini tamamladılar ve ilgili yerlere teslim ettiler. Ortada güvenilen iki bilirkişinin raporu var” diye konuştu.