Taksim Camii'nin resmi açılışı! Erdoğan: Karşımızda Gezi olaylarını bulduk

Taksim Camii'nin resmi açılış töreni AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada "Harekete geçtiğimizde karşımızda Gezi olaylarını bulduk" diye konuştu.

Yayınlanma: 28.05.2021 - 13:33
Taksim Camii'nin resmi açılışı! Erdoğan: Karşımızda Gezi olaylarını bulduk
Abone Ol google-news

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cuma namazıyla  birlikte açılışı yapılacak olan Taksim Camii’ne geldi. Caminin açılışı öncesi Taksim Meydanı ve cami çevresine Isparta Belediyesi'nden gelen gül suyu sıkıldı. Taksim Camii'nde ilk ezan okundu.

Taksim Meydanı'nda namaz kılmak isteyen yurttaşların oluşturduğu kalabalık yine bilindik görüntülerin çıkmasına neden oldu.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 'İslam'ın Yeryüzündeki Mührü Camiler ve Fethi İstanbul' başlıklı cuma hutbesini okudu. Ali Erbaş, "Bu ulu mabetten doya doya istifade edeceksiniz inşallah. Gözümüz aydın olsun. Aziz kardeşlerim, bugün bir vuslat günündeyiz" diye konuştu.

"TAKSİM'İN ÇOCUĞUYUM BAŞKANIM"


Sur Yapı Başkanı Altan Elmas, "Taksim'in çocuğuyum başkanım. Dedem Erzincan'dan geldi buraya, ben de burada doğdum. Babalarım, amcalarım esnaflık yaptılar. Hep ıslandık burada, güneşin altında yandık. Ama elhamdülillah, sayın cumhurbaşkanımızın liderliğinde davamız bugünleri de gördük" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, açılışta yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"BİZ BAŞKA BİR YERİN ÇOCUĞU DEĞİLİZ"


Bu güzel eserin inşasına üstlenen Sur Yapı'nın sahiplerine başta olmak üzere herkese şükranlarımı sunuyorum. Altan Elmas az önce 'Ben Taksim'in çocuğuyum' dedi. Sen buranın çocuğusun da biz başka bir yerin çocuğu değiliz. Ben de Kasımpaşa'nın çocuğuyum. Buralarda çok gezdik.

"KARŞIMIZDA GEZİ OLAYLARINI BULDUK"


Milletimize verdiğimiz sözlerden biri de bu caminin inşasını gerçekleştirmekti. Ancak 28 Şubat süreci ve sonrasındaki gelişmeler sebebiyle o dönem bu sözümüzü yerine yetiremedik. Aynı amaçla Başbakan olarak tekrar harekete geçtiğimizde ise karşımızda Gezi olaylarını bulduk. O teröristlerin karşımıza dikildiği an...

"FETÖ'NÜN YAPTIĞI İHANETİN BENZERLERİ"

Fitneyle, yalanla, tuzakla milletimizin kardeşliğini bozamayanlar camilerimizi de hedef almıştır. FETÖ'nün yaptığı ihanetin benzerlerini farklı şekilde tekrarlamaya çalışanlara asla izin vermeyeceğiz. Şahadetleri dinin temeli olan ezanlarımızı susturmaya, bayrağımızı indirmeye kimsenin gücü yetmeyecektir. Türkiye'nin sadece kendi sınırlarından ibaret bir ülke olmadığının en büyük ispatı maruz kaldığı saldırılardır. Bu saldırıların hepsini de akamete uğratmayı başardık. Aynı dirayetle yolumuza devam edeceğiz. Bozguna uğrattığımız her kirliği atağın yerini yenisi alacaktır. Bize düşen hep doğruyu savunarak zalime karşı koymaktır.

AÇILIŞA KİMLER KATILDI?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AK Parti Genel Başkanvekilleri Numan Kurtulmuş ve Binali Yıldırım, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanvekili Tevfik Göksu, İstanbul İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuh Köroğlu, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, AKP İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve bazı AKP milletvekilleri de katıldı.
Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler