Dünya Kupası'nda yapılan birbirinden ilginç totemler

2018 Dünya Kupası'nda kimileri uğurlu iç çamaşırını giyiyor, kimileri koku sıkıyor...

27 Haziran 2018 Çarşamba, 16:31
Dünya Kupası'nda yapılan birbirinden ilginç totemler
Abone Ol google-news

2018 Dünya Kupası tüm coşkusuyla sürüyor. Bazı futbolcular başarının yoğun antrenmandan ve beslenmeden geçtiğini, bazıları da uğurlu iç çamaşırından geldiğini düşünüyor. Futbolcular ve antrenörler, maçlarda en iyi sonucu elde etmek uğruna zaman zaman birer batıl inanç yumağı haline gelebiliyor. Çoğunun maçlardan önce uğur getirmesi için gerçekleştirdikleri bir ritüel veya özel bir eşyası var.

Sözgelimi Kolombiyalı kaleci Rene Higuita maçlarda mavi iç çamaşırı giyerken, Alman forvet Mario Gomez maç öncesinde yalnızca en soldaki pisuvarı kullanıyor. Gomez'in takım arkadaşı Julian Draxler de büyük maçlar öncesinde mutlaka üzerine koku sıkmayı ihmal etmiyor.

AFP'ye konuşan Draxler "Bazen takım arkadaşlarım kafamın yerinde olup olmadığını soruyor. Her futbolcunun maç öncesinde bir ritüeli var. Ben de çantamı dolabımda tutup üzerime iki-üç sprey parfüm sıkıyorum. Bu bana mutluluk veriyor" dedi.

11 YAŞINDAN BERİ AYNI DİZLİKLERİ KULLANIYOR

İngiliz futbolcu Dele Alli de uğur getirsin diye 11 yaşından beri aynı dizlikleri giyiyor.

Alli "11 yaşımdan beri aynı dizlikleri giyiyorum, çok eskidiler ama çok batıl inançlıyım" dedi.

Bir diğer İngiliz futbolcu Phil Jones şanssızlığı önlemek için beyaz çizgilere basmaktan kaçınırken, Brezilyalı futbolcu Marcelo Vieira da Silva Junior sahaya her zaman sağ ayakla giriş yapıyor.

BEYAZ GÖMLEK İŞE YARAMADI

Faslı antrenör Herve Renard da batıl inançlar konusunda bir istisna değil. Renard, 2012'deki Afrika Uluslar Kupası'nda Zambiya'ya karşı edindikleri sürpriz zaferden beri beyaz gömlek giyiyor. Renard, Rusya'daki maçlarda da aynı şeyi yapsa da gömleği pek şans getirmedi.

BARTHEZ'İN KEL KAFASINA ÖPÜCÜK

Fransız milli takımında ise şampiyon oldukları 1998'deki Dünya Kupası'nda, kaleci Fabien Barthez'in kafasına bir öpücük kondurma geleneği vardı. Savunma oyuncusu Laurent Blanc, her maç öncesinde Barthez'in kafasına öpücük kondurmayı ihmal etmezdi.

FUTBOLCULARIN HİSSETTİKLERİ ÜZERİNDE ETKİLİ

Spor psikoloğu Dan Abrahams da bu ritüellerin futbolcuların performansını etkilemediğini, ancak böyle bir etkinin oluştuğuna inanılmasının oyuncunun hissettikleri üzerinde etkili olduğunu ifade etti.