Dünyaca ünlü yaylada taşkömürü aramasına tepki

Düz arazide bulunma özelliği ile dünyaca ünlü olan Muğla’nın Karabağlar Yaylası’nda, taşkömürü aramak için sondaj çalışması başlatılması tepki çekti.

27 Ağustos 2019 Salı, 09:06
Abone Ol google-news

Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde bahsettiği Muğla’nın Karabağlar Yaylası, doğa harikası olmaktan çıkıyor. 3’üncü Derece Doğal Sit Alanı’nda bulunması nedeniyle izinsiz çivi dahi çakılması yasak olan yaylada, Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü’nce taşkömürü araması için sondaj çalışmaları başlatıldı. Yöre halkı, sondaj çalışmalarına tepki gösterdi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Osman Gürün, sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki hesabından sondaj çalışmalarına tepki gösterdi.

Taradfsız Haber Ajansı'nda yer alan habere göre; Başkan Gürün, “Muğlamızın kıyıları için canla başla mücadele ederken, kömür arama bahanesiyle coğrafi özellikleri ile emsalsiz olan Karabağlar Yayla’mıza da göz dikildiğini öğreniyoruz. Ülkemizin tüm güzelliklerine yapılan haksızlıklara karşı olduğumuz gibi Menteşe ilçemizin yüreği Karabağları korumaya tüm gücümüzle devam edecek, serinliği ve güzellikleri ile nam salan yaylamızın kömürle anılmasına asla izin vermeyeceğiz” dedi.

 

Muğla Milletvekili Mürsel Alban ise resmi twitter hesabında yaptığı açıklamada “Geçtiğimiz aylarda TBMM’ye, yenilenebilir enerji kaynaklarının araştırılmasıyla ilgili olarak bir araştırma önergesi vermiştim. Şimdi görüyorum ki, araştırma önergeme rağmen AKP yönetimi yandaşlarına Muğla’yı bu sefer de kömür bulma bahanesiyle yağmalatmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.