Dünyanın yüzde 17'si Hindistan'da

Hindistan'da bu yıl yapılan nüfus sayımının verilerine göre, ülkede yaklaşık 1,21 milyar kişi yaşıyor, bir başka ifadeyle dünya nüfusunun yüzde 17'si Hindistan'da bulunuyor.

31 Mart 2011 Perşembe, 06:30
Abone Ol google-news

Nüfus sayımı yetkilisi C. Chandramauli, yaptığı açıklamada, son 10 yılda Hindistan'da nüfusun, tahminlere yakın bir şekilde, 181 milyon arttığını bildirdi.

Chandramauli, 2001 sayımına göre nüfusun yüzde 17,6 arttığını belirterek, bunun da önceki sayımına göre nüfus artış oranının azaldığını gösterdiğini kaydetti. Hindistan'da 2001'deki nüfus artış oranı yüzde 21,5 çıkmıştı.

Hindistan'ın son nüfusu sayımı ayrıca, ailelerin hala daha çok erkek çocuk istediğini ortaya koydu.

Kız ve erkek çocukların sayısına ilişkin analize göre, hastanelerin doğumdan önce bebeğin cinsiyetini ailelere açıklamasının yasaklandığı, hala kız bebek cinayetlerin görülmeye devam ettiği ülkede, erkeklere göre daha az sayıda kız çocuğu doğuyor ya da hayatta kalıyor.

Son sayıma göre, ülkede 6 yaş altında her 1000 erkek çocuğuna karşılık 914 kız çocuğu yaşıyor. Önceki nüfus sayımında ise bu oran 1000'e karşılık 927 olarak tespit edilmişti.
Chandramauli, çocukların cinsiyet analizine ilişkin verinin "büyük kaygıya yol açtığını" belirtti.
Okur yazarlık oranının yüzde 74 çıktığı Hindistan'da, önceki sayımda bu oran yaklaşık yüzde 65 olarak saptanmıştı.

Yetkililer, 2011 nüfus sayımının resmi sonuçlarının açıklanmasından önce verilerin analizinin bir yıl süreceğini belirtiyor. Hindistan'da nüfus sayımı 10 yılda bir yapılıyor.