ECB'den bankalara 'ihtiyatlı temettü' uyarısı

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Avro Bölgesi'nde bankaların temettü (kar payı) dağıtılması sırasında mevcut zorlu ekonomik ve mali koşulları dikkate alarak tutucu bir politika benimsemesi gerektiğini bildirdi.

29 Ocak 2015 Perşembe, 15:28
Abone Ol google-news

Avrupa Merkez Bankası'ndan (ECB) yapılan açıklamada, bankanın Bankacılık Denetleme sisteminin, Avro Bölgesi'nde bankacılık sisteminin güvenliği ve sağlamlığını güçlendirme hedefi kapsamında, bankalara 2014 mali yılı için temettü dağıtım politikalarına ilişkin bazı tavsiyelerde bulunduğu aktarıldı.

Açıklamada ayrıca, ECB'nin bankalara "değişken ücretlendirme"nin gelecek aylarda bütün yönleriyle tekrar gözden geçirileceği konusunu ilettiği ifade edildi.

Avro Bölgesi'nde bankaların temettü dağıtılması sırasında mevcut zorlu ekonomik ve mali koşulları dikkate alarak tutucu bir politika benimsemesi gerektiği belirtilen açıklamada, "2014 yılındaki kapsamlı değerlendirmenin ardından, atık sermaye açığı olan bankalar temettü dağıtmamalı. Bankalar, 2019 yılı sermaye gereksinimlerini karşılamak için sermaye tabanını oluşturmaya devam etmeli" denildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ECB Denetleme Kurulu Başkanı Daniele Nouy, bankaların temettü politikalarını tutucu ve ihtiyatlı varsayımlar üzerine temellendirmesi gerektiğini kaydetti.

Bankaların temettü politikalarını tutucu ve ihtiyatlı varsayımlar üzerine kurmasının önemine işaret eden Nouy, "Böylece bankalar, herhangi bir ödeme sonrası mevcut sermaye gereksinimlerini tam olarak karşılayacaklar ve kendilerini daha zorlu sermaye standartlarını karşılamaya hazırlayabilirler" ifadelerini kullandı.