Ege Üniversitesi öğrencisi Fırat Çakıroğlu'nun son anları kamerada

İzmir'de, Ülkü Ocakları'nın Ege Üniversitesi sorumlusu Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 4'üncü sınıf öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun kampüste bıçaklanarak öldürüldüğü olayın güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı.

31 Temmuz 2015 Cuma, 09:19
Abone Ol google-news

<video:334676>

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde formasyon dersleri alan iki grup öğrenci arasında bir süredir devam eden sözlü tartışmalar, geçen şubat ayında kavgaya döndü. Akşam saatlerinde okulda karşılaşan öğrenciler arasında, Edebiyat Fakültesi önündeki kafeteryada kavga çıktı. Kavgada, Ülkü Ocakları'nın Ege Üniversitesi sorumlusu, Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 4'üncü sınıf öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun yanı sıra karşı gruptaki Nurullah S., ve yine her iki gruptan 6 öğrenci yaralandı. Bacağından bıçaklanan ve atardamarı kesilen Çakıroğlu, hastanede müdahallere rağmen yaşamını yitirdi.

Olay sonrası Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından gözaltına alınan 7 sanıktan Sosyoloji Bölümü 4'üncü sınıf öğrencisi Nurullah S. tutuklanırken, karşıt görüşlü gruptan olan 1 kişi ile kavgada yaralanan zanlılardan 6 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı'nın, 5 ay sonra düzenlediği iddianameyle İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Tutuklu sanık Nurullah S. ile diğer tutuksuz 6 sanık, adam öldürme ve öldürmeye teşebbüs suçlarından müebbet ve 10'ar yıl hapis cezası istemiyle, adli tatilin ardından hakim önüne çıkacak.

OLAYLAR KAMERADA
İddianamenin hazırlanmasının ardından, Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun ölümü, diğer öğrencilerin de yaralanmasıyla sonuçlanan Edebiyat Fakültesi önündeki kafeteryadaki olayların güvenlik kamerası tarafından kaydedilmiş görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülere göre, ellerinde, taş, sopa, bıçak ve satır bulunan öğrencilerin kavgası, yaklaşık 3 dakika sürüyor, karşılıklı taş atmadan sonra sol görüşlü öğrenciler kaçmaya başlıyor.