"Ekonomimiz yine büyüyor"

ABD Başkanı Barack Obama, ABD ekonomisinin yine büyüdüğünü, önümüzdeki dönemin bu dönemden daha iyi olacağını ve özellikle küçük işletmelerin desteklenmesi gerektiğini belirtti.

14 Mayıs 2010 Cuma, 05:50
Abone Ol google-news

ABD Başkanı Barack Obama, New York eyaletinin Buffalo kentine gelerek işçilerin de katıldığı bir toplantıda ekonomiyle ilgili bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, göreve geldiğinde ekonominin son derece zor bir durumda olduğunu, ayda 750 bin kişinin işsiz kaldığını, ekonominin giderek küçüldüğünü ve 1929'daki Büyük Bunalım'a geri dönüleceğinin söylendiğini anlatan Obama, ancak bunların yaşanmadığını belirtti. Obama, Bush döneminden kendilerine 1,3 trilyon dolarlık bütçe açığı devredildiğini de ifade etti.

Obama, New York kıymetler borsasının geçen haftaki büyük düşüşten sonra bu hafta ''sıçramasının'' harika olduğunu da belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Ancak hala iş arıyorsanız, ekonomide durgunluk var demektir. Hala borçlarınızı ya da faturalarınızı ödeyemiyorsanız, bu ekonomide durgunluk olduğunu gösterir. Ekonomistler ne derse desinler, insanlar kendi hayatlarında etkilerini görmedikleri sürece gerçek bir ekonomik toparlanmadan söz edilemez. Yani, iş arayan Amerikalılar iş bulana, aileler faturalarını ödeyebilene ve çocuklarını üniversiteye gönderebilene kadar gerçek toparlanma olmaz. Biz bunu sağlamaya çalışıyoruz, hedefimiz bu.''

ABD yönetiminin ekonomide doğru yönde olduğunu, attıkları güçlü adımların işe yaradığını söyleyen Obama, ''Ekonomimiz yine büyüyor, gelecek ay geçen aydan daha iyi olacak, gelecek yıl bu yıldan daha iyi olacak'' dedi.

Geçen ay istihdamın 290 bin dolayında arttığına dikkat çeken Obama, bu artışın son 4 yılın en yüksek artışı olduğunu vurguladı. Bu ivmenin korunması gerektiğini belirten Obama, bunda hükümetin rolünün sınırlı olduğunu, asıl istihdamı işletmelerin ve özellikle de küçük işletmelerin yarattığının da altını çizdi.

''Amerika'nın küçük işletmeleri, bu ülkenin her zaman belkemiği olmuşlardır'' diyen Obama, son 15 yıllık dönemde ABD'de yeni istihdamın yüzde 65'ini küçük işletmelerin yarattığını vurguladı.

Obama, bu kapsamda ABD Kongresinin küçük işletmelere daha fazla yardım ve destek sağlamasının elzem olduğu gerekçesiyle geçen hafta Kongre'ye gönderdiği ''küçük işletmelere kredi sağlayacak 30 milyar dolarlık destek programı'' oluşturulmasına yönelik önerisinin Kongre tarafından kabul edilmesi gerektiğini de söyledi.

Bu arada Buffalo'dan gelen haberlerde, bir otoyola ''Sayın Başkan, Bir İşe İhtiyacım Var'' yazılı ilan tahtalarının konduğu belirtildi.