Elleriyle kazıyorlar

Can kaybının 5 bini aştığı Nepal’de yardım çalışmaları yetersiz kalıyor.

29 Nisan 2015 Çarşamba, 06:39
Abone Ol google-news

Depremin yerle bir ettiği Nepal’de can kaybının 10 bine ulaşabileceği belirtilirken Birleşmiş Milletler, felaketin 8 milyonu aşkın kişiyi etkilediğine işaret etti. Enkaz altında binlerce kişinin bulunduğuna işaret edilirken yiyecek, içecek, barınma sorununa ilişkin kriz daha da derinleşiyor. Yetkililer depremde yaşamını yitirenlerin sayısının 5 bini, yaralı sayısın ise 8 bin 300’ü aştığını duyurdu.

Hükümete yönelik gerek önlem gerekse insani krize yanıt verilmesi konusunda yeterli olmadıkları eleştirileri hayatta kalma savaşı veren depremzedeler tarafından yüksek sesle dile getiriliyor. Yardım çalışmalarında yavaş ilerlendiği eleştirileri dikkat çekiyor. Kimi yardım örgütleri, dışardan gönderilen yardımların Katmandu Havaalanı’ndan kendilerine, felaket bölgelerine ulaşmasında zorluklar yaşandığını söylüyor.

Tepkilerin hedefindeki Başbakan Sushil Koirala dün Reuters ajansına yaptığı açıklamada, “savaş seferberliği” içinde olduklarını söylerken hükümetin arama-kurtarma çalışmalarında elinden geleni yaptığını ancak ortaya çıkan durumla başa çıkamadıklarını söyledi. Uluslararası topluma çadır ve ilaç gönderilmesi çağrısı yaptıklarını belirten Koirala, can kaybının 10 bine ulaşabileceğine dikkat çekti.

Birleşmiş Milletler, yoksul ülkenin nüfusunun dörtte birinden fazlası anlamına gelen yaklaşık 8 milyon kişinin felaketten etkilendiğini açıkladı. BM, 1.4 milyon kişinin gıda, su, barınma konusunda desteğe ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Dehşetin tanıkları

Çığ felaketi sırasında bölgede trekking yapmak üzere bulunan AFP ajansının Güney Asya bürosu fotoğraf şefi Roberto Schmidt, Kamandu bürosu şefi Ammu Kannampilly ile yaşadıkları dehşet anını şöyle anlattı: “Korkunç bir ses duyduk, tren sesi gibiydi ama çok daha derinden gelen, kuvvetli bir ses... Ve sonra derin bir sessizlik... Hayatta olduğumuzu biliyordum... Nefes almaya çalıştım. O sırada tek yapmaya çalıştığınız şey hava almak. Birden beni çekip çıkaran bir el hissettim, şerpamız Pasang’tı. Ammu’nun vücudunun bazı yerleri kanıyordu. Sanırım çadırımız bir kayanın yakınında olduğu ve çığdan bizi bir ölçüde koruduğu için şanslıydık.”

Elleriyle kazıyorlar

Katmandu Vadisi’nde büyük yıkıma yol açan depremin ardından çok sayıda kişi yakınlarını kurtarmak ya da cansız bedenlerini çıkarmak için enkazı elleriyle kazmaya çalışıyor. Onlardan biri de felaket sırasında eşi Hindistan’da olan Sunthalia. Yerle bir olan evin enkazında 8 ve 10 yaşlarındaki iki çocuğunu yitiren Sunthalia’nın 4 yaşındaki diğer çocuğu ise kurtulmuş.

Nepal’in başkenti Katmandu’ya 8 kilometre mesafede bulunan ve depremde büyük zarar gören Bhaktapur’da arama çalışmaları sürüyor. Çaresiz depremzedeler ise yıkılan ya da hasar gören evlerinden eşyalarını kurtarmaya çalışıyor.