En yaşanılası kent Ankara mı?

"Türkiye'nin en yaşanabilir illeri" araştırmasında Ankara'nın en yaşanabilir şehirlerin başında gelmesi ulaşım, pahalılık, trafik ile boğuşan başkentlinin moralini düzeltmeye yetmedi. Kentli öncelikli olarak metronun tamamlanmasını, kazılan yolların hızla bitirilmesini ve ulaşımın ucuzlamasını istiyor.

Yayınlanma: 09.09.2011 - 07:45
Abone Ol google-news

Özel bir kuruluşun 4 yıldan beri ekonomi, eğitim, sağlık, kültür gibi pek çok kriteri göz önünde bulundurarak yaptığı araştırmada Ankara, bu sene 4. kez birinci oldu. Cumhuriyet Ankara, “Ankara’yı en iyi Ankara’da yaşayan bilir” yaklaşımıyla, sokağa çıktı ve kentliyle konuştu. Ortak görüş aynı: “Ankara bunu hak etmiyor.”

Burak Yılmaz: Sosyal aktivite açsından yetersiz. Birinci olmasına rağmen turustin en az geldiği başkentler arasında. Trafiği çekilemez duruma geldi. Altgeçitler yapıldı ama çözüm sağlanamadı. Okullar açıldığında büyük sorun yaşanacak. Toplu taşımanın daha aktif olması lazım. Senelerdir metro bitmiyor. Aydınlatılmasında da sorun olduğunu düşünüyorum. Altgeçitler izbe. Yolların hepsi otoyola döndü. Birinci olabilecek şehrin sıfatları Ankara’da yok.

Çiğdem Yurtsever: Kültürel aktiviteler açısından sorarsanız İstanbul en iyisi. Ankara’da trafik sorunu bir türlü çözülemedi. İstanbul bile trafik sorunlarını buraya göre çözmüş durumda.

Okan Akça: Dışarıdan gelip de zorluk çeken insan çok var. İstanbul’dan daha rahat olabilir ama Antalya birinciliği daha çok hak ediyor. Ankara’da kiralar, ulaşım, yeme, içme pahalı.

Şule Doğanay: Çevre dostu bir insan için Ankara yaşanabilir bir kent değil. Kadın olarak Ankara’da rahat yürünmüyor. Yanınızda erkek arkadaşınız bile olsa size laf atıyorlar. Güvenli bulmuyorum Ankara’yı. Herhangi bir yere arabayla gidip geliyorum.

Mert Kerimoğlu: Ankara ulaşımda en pahalı şehir. Ben Keçiören tarafında oturuyorum. Uzun zamandır yol çalışmaları devam ediyor. Belediyenin yavaş çalıştığını düşünüyorum. Hem Keçiören hem de Anakent belediyelerinden memnum değilim.

Merve Koyun : Yanlış bir seçim olmuş. Ankara en yaşanılmaz il. Gezecek hiçbir yer yok. Siyaset şehri.

Evrim Kılıç: Ankara’nın birinci olmasına çok şaşırdım. Ulşım çok pahalı. Gökçek’i çok ilgilendiriyor mu bilmiyorum ama öğrencilerin yurt ve barınma sorunu var. Suyu kirli. Bol bol park yapılıyor ama yeterli değil, parklarda ömür geçmiyor. Bu kadar çok üniversitenin olduğu bir kentte sanatsal faaliyetin azlığı garip. Eskişehir belki birinci il olabilir.

Gamze Özkan: Burada hayat zor. Memur çok ancak hayat standartları memurlara göre değil. Alınan maaşla temel gıdaları karşılamak dahi zor. Başkent olmasının kattığı bir avantaj var ama parası olana. Mütevazi bir işte çalışıyorsanız, geçim derdiniz varsa sosyal bir etkinlik olduğunda yararlanamazsınız.

Ahmet Algüner: Ankara dünyanın en güzel şehri. Ben Ankara’nın toz topraklı yollarında da gezerim. Ankara’yı her türlü yaşar, her türlü severim.

Mehmet Özer: Ankara 5000 yıllık tarihi barındıran bir kenttir. Kendinizi Ankara’nın bir parçası hissederseniz Ankara’yı daha çok seversiniz. İyi bir yönetimin olmaması bizlerin Ankara’dan vazgeçmesi anlamına gelmiyor elbette. Kentin yurttaşları olarak, Ankara’daki demokratik kanalları zorlayarak, kentin daha ileri gidebilme olanaklarını sağlamak gerekir.

Aysun Yılmaz: Ankara’yı çok seviyorum. Burada yaşamaktan mutluyum. Ancak ulaşım sorunu ve pahalılık var, yaşanabilirliği zor bir şehir aslında. Ne ararsanız problem olarak Ankara’da görebilirsiniz.


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler