Erdoğan: Amerika'yı Kristof Kolomb değil, Müslümanlar keşfetti

Latin Amerika Müslüman Dini Liderler Zirvesi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Amerika’yı Kolomb değil 1178’de Müslümanlar keşfetti" dedi.

15 Kasım 2014 Cumartesi, 12:37
Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Latin Amerika Müslüman Dini Liderler Zirvesi'nde konuştu. Erdoğan, Amerika kıtasını Kristof Kolomb'un değil, Müslümanların keşfettiğini söyledi."Kristof Kolomb anılarında, Amerika kıtasında dağın tepesinde gördüğü bir camiden bahseder" diyen Erdoğan, "Kristof Kolomb’un bahsettiği Küba’daki o dağın tepesine bugün de bir cami yakışır" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın sözleri şöyle:

Latin Amerika’nın İslam’la tanışması 12. yüzyıla kadar dayanır. Amerika’yı Kolomb değil, 1178’de Müslümanlar keşfetti. 1178'te Müslüman denizciler Amerika kıtasına ulaşmıştı. Kristof Kolomb anılarında Küba kıyılarında dağın tepesinde bir caminin varlığından bahseder. Ben şimdi Küba’lı kardeşimle konuşurum. O dağın tepesine bir cami bugün de yakışır. Yeter ki izin versinler, olur desinler. Yani Kolomb daha Amerika kıtasını keşfetmeden İslam dini kıtada inkişaf etmiş, yayılmıştı.