Erdoğan hayranları yükseliyor... Yargıtay üyeliği için yeni kriter

Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Yargıtay’a 14 yeni üye seçti. HSK’nin tercihleri arasında tartışmalı isimler var. Deniz Feneri soruşturmasını kapatan Harun Kodalak, Yargıtay üyeliğine getirildi. HSK’nin Yargıtay’a uygun gördüğü bir diğer isim ise Erdoğan’a olan hayranlığını sosyal medya hesaplarında gizlemeyen İstanbul Hâkimi İslam Çiçek oldu.

05 Temmuz 2017 Çarşamba, 22:36
Abone Ol google-news

Çıkardığı son kararname ile yargıda muhalif temizliği yapan Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Yargıtay’a 14 yeni üye seçti. 7’si anayasa değişikliği referandumunun hemen yürürlüğe giren düzenlemesi ile görevi sona eren HSYK üyelerinden oluştu. Eski HSYK üyeleri İsa Çelik, Metin Yandırmaz, Turgay Ateş, Ömer Kerkez, Ramazan Kaya, Mehmet Durgun, Ömür Topaç; Yargıtay üyesi oldu. Atanan yeni 7 isim ise adli yargı hâkim ve savcıları arasından seçildi. Eski HSYK Genel Sekreteri Bilgin Başaran, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Basri Bağcı, Yargıtay Savcısı Fevzi Yıldırım, eski Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak, trafik kazasında hayatını kaybeden Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper’in eşi Hatıran Alper, İstanbul Hakimi İslam Çiçek ve Yargıtay Tetkik Hâkimi Kadri Özerdoğan Yargıtay üyesi seçildi.

Trafik kazasında şehit olan cemaat ile mücadelede etkin rol aldığı belirtilen eski Denizli Başsavcısı Mustafa Alper’in eşi Hatıran Alper Yargıtay’a atandı.

Eski Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak da Yargıtay üyesi seçildi. 17-25 Aralık sürecinin hemen ardından göreve gelen Kodalak, cemaate karşı ilk ve en kapsamlı soruşturmaları başlatmıştı. Kodalak, 15 Temmuz’dan sonra soruşturma başlatarak, kolluk güçlerine gözaltı talimatı veren isimdi. Ancak eski Adalet Bakanlığı Müsteşarı Birol Erdem’i şüpheli olarak değil tanık olarak dinleyince Adalet Bakanlığı’nın tepkisini çekmişti. Daha sonra da başsavcılıktan alınmıştı. Kodalak’ın ardından Erdem gözaltına alınmıştı. Yine uzunca bir süre HSYK Genel Sekreterliği gibi kritik bir görevde bulunan Bilgin Başaran da üye seçildi.

Deniz Feneri savcısı

Harun Kodalak, Deniz Feneri soruşturmasında örgüt ve dolandırıcılık suçlarına takipsizlik kararı vermişti. Kodalak, Zahid Akman, Zekeriya Karaman gibi şüpheliler hakkında güveni kötüye kullanmak gibi basit suçlardan iddianame düzenlemiş, İstanbul’da yapılan yargılamada da zamanaşımı nedeniyle dava düşmüştü.

17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmasında bakan çocukları ve Rıza Sarraf’ın hakkında tahliye kararı veren hâkim İslam Çiçek de Yargıtay üyeliğine seçidi. Çiçek’in Facebook hesabı aracılığıyla Başbakan Erdoğan için açılmış “Allah uzun ömür versin uzun adam” sayfasını beğendiği ortaya çıkmıştı.

Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Basri Bağcı da Yargıtay’a seçilen isimler arasında yer aldı. Yargıtay İdari Savcısı Fevzi Yıldırım ve Yargıtay Tetkik Hâkimi Kadri Özerdoğan da Yargıtay üyesi seçildi.