Erdoğan'dan başkanlara 'seçim' ihtarı

Şehir ve Güvenlik Sempozyumu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan belediye başkanlarına seslendi. Erdoğan, seçim sürecine dikkat çektiği konuşmasında, "Acaba durum ne olur" düşüncesiyle dikey mimarinin önünün açılmaması gerektiğinin altını çizdi.

02 Ocak 2020 Perşembe, 11:56
Abone Ol google-news

 CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN KONUŞMASINDAN SATIR BAŞLARI:  

Bugün nüfusumuzun dörtte üçünden fazlası il ve ilçe merkezlerinde ikamet ediyor. Güvenlik konusu artık çok daha önemlidir. Şehir kavramının insanlık tarihinde önemli bir yeri var. İnsanların güvenlik ve gıda için değil ibadet için yerleşik hayata geçtiğini gösteren Göbeklitepe bilinen şehir tarihini de 12 bin yıl öncesine götürmüştür.

“SİTE KÜLTÜRÜ BİZİM KÜLTÜRÜMÜZ DEĞİL”

Site kültürü bizim kültürümüz değil. Ama maalesef şu an bir site kültürü ülkemizde egemen olmaya başladı. Bugün dünyada nüfusu 10 milyonun üzerinde olan şehir sayısı 40’a yaklaşmıştır. Teknolojinin de gelişmesiyle şehirlerin alt yapı ve üst yapı ağları oldukça karmaşık hale gelmiştir. Şehir ne kadar büyükse güvenlik sorunları da o derece yüksek ve fazladır.

Artık şehirlerimizin dış güvenliği surlar ve hendeklerle koruyamayacağımız içerideki güvenliği de sadece kolluk kuvvetleriyle sağlayamayacağımız bir dönemdeyiz. Artık yeni fikirler geliştirmek gerekiyor. Dünyadaki tüm örnekleri inceleyeceğiz ama sonunda kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz.

Bilinen suç yöntemleri yanında şehirleri bekleyen başka tehditler de ortaya çıkıyor. Ülkemizde de şehirlere zarar veren kaos dalgaları yaşanmıştır. Büyük sokak eylemleri şehirlerin karşı karşıya kaldığı tehditleri ortaya koymuştur.

Organize küçük grupların tüm hayatı felç edece eylem yapabileceğini biliyoruz. Türkiye’nin her alanda yaşadığı büyük dönüşümden şehirlerimiz de nasibini almıştır. Türkiye artık fiziki bakımdan oldukça ileri bir seviyeye ulaşırken sosyolojik olarak da daha demokratik bir yapıya kavuşmuştur.

BAŞKANLRA SEÇİM İHTARI 

Ülkemizde yeni gecekondu inşası olmadığı gibi eskiler de kentsel dönüşümle ortadan kalkmıştır, kalkmaktadır. Aramızda belediye başkanları da var. Benim bir ricam var; o da şudur:

Özellikle şehirlerde inşaatların yapımında ve ihyasında tüm mesele sizin kaleminizin cundadır. Burada kesinlikle taviz verilmesin. Kararlı duruş şart. Acaba seçimler geliyor durum ne olur? Dikey mimari ile şehirlerimize ihanet etmiş oluruz. Benim bir ricam var; o da şudur: Yatay mimari ile hem kendi medeniyetimizi inşa etmiş oluruz hem de gerçekten şehirleşmenin ne olduğunu dünyaya gösterme imkanını bulmuş oluruz. Bu adımları kararlılıkla atmak ve TOKİ ile Emlak Konut ile ortaklaşa adım atarak bu adımları atmamız lazım. Eğer atmazsak çok geç kalmış oluruz. Kibrit kutuları gibi dikilmiş binalarla bir yere varamayız. Biz göğe değil toprağa daha yakın olmanın gayreti içinde olmalıyız.

İNANIN BUNLAR DAHA İYİ GÜNLERİ

Şu anda Fransa’da yaşananları görüyorsunuz. Paris sokaklarını görüyorsunuz Londra’nın ne hale geldiğini görüyorsunuz. Almanya’da, Berlin’de ne hale geldiğini görüyorsunuz. İnanın bunlar daha iyi günleri. Bunları daha büyük musibetler bekliyor.

Güvenliği tehdit eden ne kadar uyuşturucu olayı varsa bütün bunların baronları bizdeki terör örgütleriyle beraber çalışıyorlar. Biz de bu terör örgütleriyle mücadelemizi kararlı şekilde sürdürüyoruz.

“200-250 BİN MÜLTECİ SINIRIMIZA DOĞRU HAREKET HALİNDE”

Erdoğan, İdlib’de yaşanan gelişmelere ilişkin şunları kaydetti:

“200-250 bin mülteci sınırımıza doğru hareket halinde. Bazı tedbirlerle engellemeye çalışıyoruz ama iş kolay değil zor, karşınızda insan var. Kendi insanınıza ve size sığınanlara verdiğiniz değer ölçüsünde güvendesiniz demektir. Türkiye 81 vilayetine dağılmış yaklaşık 4 milyonu Suriyeli olmak üzere 5 milyonun üzerinde kişiye kucağını açarken kendi şehirlerinde yabancı istemeyenlerin insani duyarlılıklarının da inandırıcılığı kalmaz.”