Erdoğan'dan saldırıya ilişkin açıklama

Romanya'da temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Werner Iohannis ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

01 Nisan 2015 Çarşamba, 13:39
Abone Ol google-newsCumhurbaşkanı Erdoğan, AKP'nin Kartal ilçe teşkilatına terör örgütünün yaptığı saldırıyı da çözüm sürecini baltalamaya yönelik bir tavır olarak görüyorum.

Basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

- Terör tüm dünyanın sorunudur. Teröristler bedelini ağır ödediler. Öyle zannediyorum ki şu anda savcımızı Eyüp Sultan Camii’nden defnedecekler. Orada cenaze namazı kılınıp ondan sonra da defni gerçekleştirilecek. Ben kendisine Allah’tan rahmet diliyorum, rabbim şehidimizi cennetiyle cemaliyle inşallah müşerref kılar.

ŞEHİT SAVCININ AİLESİNE TAZİYE ZİYARETİ

- İnşallah kendilerine de bu akşam taziye ziyaretinde bulunacağım. Terörle mücadelemiz kararlılıkla sürecek.                                    

- Ak Parti’nin Kartal ilçe teşkilatına bu terör örgütünün yaptığı saldırıyı da özellikle çözüm sürecine yönelik bir tavır olarak görüyorum. Baltalamaya yönelik bir tavır olarak görüyorum. Demokrasiye inanmayanların tavrı olarak görüyorum. Tabii ki bütün bunlar bilinmelidir ki demokrasi bu tür saldırılara pes edecek kadar basit bir sistem değildir.

- Demokrasiye inananların da bu tür teröristlerin karşısında hep birlikte durması şarttır diye düşünüyorum. Ben de cumhurbaşkanı olarak buna sonuna kadar gerekli mücadeleyi vereceğiz ve direneceğiz.

- Yaklaşan seçimler öncesi bu tarz provokatif eylemlerin artacağı endişesi var. Bu endişeyi taşıyor musunuz? Zirve toplamanız söz konusu mu?

- Biliyorsunuz devletlerin yönetimlerinde endişesiz an olmaz. Her an endişeyle yaşarsınız. Buna karşın her türlü tedbiri alırsınız. O tedbirin halka yansımasını özellikle bu tür eylemlerin ortadan kalkması suretiyle sağlarsınız. Bizler duyarlı olmaya mecburuz. Fakat bazı hassasiyetlerin özellikle ülkemize inşallah döndükten sona dar kapsamlı zirveyle ele almak suretiyle değerlendirmesini yapacağız.

- Çünkü bir çözüm süreci ortada. Bu ortadayken istismarların çok farklı şekilde gündeme geldiğini görüyoruz. Bu malum terör örgütü veya örgütleri ülkemizin içerisinde yeni değil. bunların da değerlendirmesini yapacağız.

- Fakat bir şey tabii çok çok önemli. Yani terör örgütünün bu vahşetlerdeki caniliği alçaklığı, bunlar üzerinden siyaset yapmaya gayret edenlerin yaklaşımları. Siyasi partiler bugün milli bir yaklaşım ortaya koymazsa, ne zaman bir milli yaklaşım, duruş ortaya koyacaklar? Asıl bunun üzerinde durması gerekir.

"DEAŞ'A EL KAİDE'YE KONUŞANLAR..."
- Bakıyorsunuz daha ilk andan itibaren medya kuruluşları dahi bunlarla el ele vererek, oradaki görüntüleri yayınlamanın gayreti içerisine giriyorlar. Ne elde edeceksiniz, neyi kazanacaksınız? Arkadan bunlarla ilgili anında yasaklar gelmemiş olsa yayınlamaya devam edecekler. Böyle bir anlayış olamaz. Bir taraftan DEAŞ’a konuşanlar, bir taraftan El Kaide’ye konuşanların bunlardan ne farkı var? Hepsi aynı.

- Bunların değerlendirmesini yapıp farklı açıklamalarımız da olacak. Gidiyorlar bir ilçe teşkilatını basıyorlar, hani bunlar siyaset yapacaklardı. Hani bunlar silahları bırakacaklardı. Bunlar bugüne kadar hiç dürüst olmadılar. Dürüst olmadıkları gibi de buralardan devşirecekleri oylarla kendilerine gelecek hazırlamaya gayret ettiler. Temenni ediyorum ki bu olaylar bu yola hevesli olanlara ciddi bir ders olur diye düşünüyorum.

- Ben şehidimize tekrar Allah’tan rahmet diliyorum. Ailesine, milletine, tüm adalet camiasına sabırlar diliyorum. Güvenlik güçlerimize de oradaki bu akılcı ve görevlerinin gereğini yerine başarılı şekilde getirdikleri için de teşekkür ediyorum.