Erdoğan’ın vazgeçemediği Kadı’sı

Hükümet-cemaat kavgasının gölgesinde süren yolsuzluk operasyonun ikinci dalgasında gözaltına alınacaklar arasında sayılan Yasin Kadı ismi en az Başbakan’ın oğlu kadar dikkat çekti.

27 Aralık 2013 Cuma, 22:58
Abone Ol google-news

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “Param kadar kefilim” diyerek sahiplendiği Kadı, AKP hükümetinin kuruluşundan beri kimi zaman Meclis’teki hareretli tartışmaların, kimi zaman ise Birleşmiş Milletler’in “terörü finanse edenler” listesindeki tartışmaların odağı oldu.

Tam adıyla Yasin Abdullah Azizuddin Kadı, 23 Şubat 1955 Mısır/Kahire doğumlu. Suudi Arabistan yurttaşı olan Kadı, İskenderiye Üniversitesi mühendislik, ABD’de işletme yüksek lisansı yaptı. Türkiye Yasin Kadı’nın ismini ilk kez 2001 yılında Cumhuriyet gazetesinin 11 Eylül saldırısının finansörlerine ilişkin yayımladığı haber dizisiyle duydu.

Yasin Kadı, ABD İkiz Kuleleri’ne yönelik 11 Eylül saldırısını gerçekleştirdiği belirtilen Usame Bin Laden’in liderliğini yürüttüğü El Kaide’yi “finanse etmekle” suçlandı. BM Güvenlik Konseyi’nin 11 Eylül saldırılarının ardından güncellediği uluslararası terör örgütleri ve terörizmi finanse eden 131 kişi ve kuruluşun isminin bulunduğu listede Yasin Kadı ismi de yer aldı. BM listesinin Türkiye’ye bildirilmesinin ardından da Bakanlar Kurulu kararıyla Kadı’nın Türkiye’deki mal varlıkları donduruldu. Maliye Başmüfettişi Hazma Kaçar da hem Bakanlar Kurulu’nun, hem de BM’nin kararı uyarınca Yasin Kadı’yı terör bağlantısını araştırmak üzere görevlendirildi. Başmüfettişliğin ilk belirlemelerinin ardından yaklaşık 2.5 milyon lirasına tedbir konuldu. 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan seçimlerle AKP’nin tek başına iktidara gelişinin ardından incelemeyi yapan Maliye Başmüfettişi Hamza Kaçar bu görevinden alınarak 14 Ocak 2004 tarihinde Maliye Yüksek Eğitim Başkan Yardımcılığı görevine vekaleten atandı. Ancak Kaçar yargı kararıyla görevine döndü.

Kendim gibi inanırım

Kadı’nın kimin tarafından neden korunduğu sorularına yanıt arandığı dönemde Başbakan Tayyip Erdoğan “Yasin Bey’i tanıyorum ve kendime inandığım gibi inanıyorum. Yasin Bey’in bir terör örgütüyle münasebet kurması, ona destek vermesi mümkün değildir. Yasin Bey, Türkiye’yi seven ki ailesi itibariyle de geçmişi itibariyle de Türk ve burada yatırımları olan bir insandır. Hayırsever olmaktan başka hiçbir özelliği olmayan bir insan” sözleriyle Kadı’ya sahip çıktı. TBMM’ye de taşınan tartışmalar sırasında Erdoğan’ın söylediği “Param kadar kefilim, kefil olurum” sözüyle neyi kast ettiği ve neden parası kadar kefil olduğu ise bugüne kadar anlaşılamadı. Yasin Kadı’yı Başbakan ile tanıştıran isim ise eski danışmanı Cüneyd Zapsu’ydu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinin ardından Erdoğan’ı evinde ağırlayan Zapsu, o gece Erdoğan ile Kadı’yı tanıştırır. Kadı ise Cüneyd Zapsu’nun eski ortağıydı. Yasin Kadı, geçen yıl hem Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye’deki listeden; hem de Birleşmiş Milletler’in kara listesinde çıkarıldı.

Kaçtı iddiası

Bugün gazetesinin dünkü haberine göre savcı Muammer Akkaş’ın görevden alındığı dosyada adı geçen Yasin Kadı ile Usame Kutup’un yurtdışına kaçtığı eddia edildi.