Facebook'ta 'İsrailli asker' avı

Mavi Marmara baskınına katılan İsrail askerlerinin isimleri, sosyal medya ile baskın görüntüleri üzerinden, istihbarat birimlerince tek tek tespit edildi.

26 Eylül 2011 Pazartesi, 07:10
Abone Ol google-news

İsrail askerlerinin Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine yönelik baskınıyla ilgili soruşturmada önemli bilgilere ulaşıldı. 31 Mayıs 2010 günü, 9 Türk'ü öldürüp 30 kişiyi de yaralayan İsrail askerlerinin neredeyse tamamının isimleri tespit edildi.

Sabah gazetesinin haberine göre, İsrail hükümeti Türk yargısının talebine cevap vermeyince Mavi Marmara baskınıyla ilgili soruşturmayı yürüten Savcı Mehmet Akif Ekinci düğmeye bastı. Öncelikle Mavi Marmara baskınının görüntüleri Türk istihbarat birimlerince saniye saniye incelendi. Sonra Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sitelerinde âdeta komando avına çıkıldı.

Sosyal medya sitelerini kullanan bazı askerlerin kendi aralarındaki yazışmalar tek tek değerlendirildi. Değerlendirmeyi iyi derecede İbranice bilen uzmanlar yaptı. Özellikle Facebook'ta hesabı bulunan kullanıcılara ve o kullanıcıların arkadaş listesinden de diğer askerlere ulaşıldı. Askerlerin isimleri, Türk istihbarat birimlerinin İsrail'deki haber kaynaklarınca da teyit edildi.

İstihbarat birimleri, gemiye baskın düzenleyen İsrail Donanması'nın özel kuvvet birimi Şayetet 13 komandolarının Atlit'teki üssünü ziyaretinde İsrail basını tarafından çekilen fotoğraflarını da tek tek inceledi. Operasyon ânı ve sonrasında internetin yanı sıra yazılı-görsel medyaya düşen görüntüler saniye saniye izlendi. İsrail komandolarının yüzleri tespit edilerek kimlik bilgileri belirlendi. Bu bilgilere Mavi Marmara seferini organize eden İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı'nın (İHH) verdiği isimler de eklendi.

Operasyona katıldığı belirlenen ve 148'inin fotoğrafına da ulaşılan 174 kişi, emir-komuta zincirine göre şemaya konuldu ve şema savcıya gönderildi. Savcı şimdi, bu şemadaki askerlerin adlarını İsrailli yetkililere gönderip, askerlerin operasyonda görev alıp almadığını soracak. Türk istihbarat birimlerinin hazırladığı rapora göre operasyonun bir numaralı sorumlusu İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu. Başbakan'ın operasyon emri verebilmesi için Bakanlar Kurulu kararı alınması zorunlu. Dolayısıyla İsrail kabinesinde bulunan tüm bakanlar emrin verilmesinden sorumlu. Özellikle İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ve Savunma Bakanı Ehud Barak emrin verilmesinde öncelikli olarak sorumlu görülüyor. Ancak şemada yalnızca askeri yetkililerin isimleri yer aldı.

155 askerin fotoğrafı var

Yetki sırasına göre sorumlu askeri kadronun başında İsrail Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi, Deniz Kuvvetleri Komutanı Aluf Eli Marom, İstihbarat Başkanı Amos Yadlin ve operasyonu gerçekleştiren İsrail suikast timi Şayetet 13'ün komutanları Ami Ayalon, Zeev Almog ile operasyonu gemide yöneten, ancak isimleri belirlenemeyen iki deniz subayı bulunuyor.

Şemanın son bölümü ise verilen emri yerine getiren şüpheli 148 askerin fotoğrafları ve isimlerinden oluşuyor. Adları tespit edilemeyen 10 askerin fotoğrafları da ayrıca savcıya yollandı. Savcı, Adalet Bakanlığı üzerinden İsrail Adalet Bakanlığı kanalıyla İsrail Genelkurmay Başkanlığı'na hitaben yazdığı yazıda Deniz Kuvvetleri Komutanı başta olmak üzere operasyona katılan tüm askerlerin ismini istedi.