Fenerbahçe 4. yıldızdan önce 5. yıldızı taktı

Galatasaray'ın 4 yıldızı kazanmasından hemen sonra Fenerbahçe, 5 yıldızlı tişörtleri satışa çıkardı.

29 Mayıs 2015 Cuma, 13:11
Abone Ol google-news


Futbolda, formalara konan yıldızları belirleyen şampiyonluk sayısıyla ilgili ilginç bir tartışma yaşanıyor. Fenerbahçe ürünlerini hazırlayan Fenerium, taraftarlar için 5 yıldızlı tişört hazırlayarak, 28 şampiyonluk konusunda tartışmanın fitilini ateşledi.   

YILLAR ÖNCESİNE DAYANAN TARTIŞMA

Hürriyet'te yer alan habere göre; 5 yıldızlı tişörtlerin perde arkasında Fenerbahçe Kulübü'nün yıllar öncesine dayanan bir iddiası yatıyor. Bilindiği üzere TFF, lig şampiyonluğu sayılarını belirlerken 1959 yılında kurulan Birinci Lig'i baz alıyor. Bu durumda Galatasaray 'ın 20, Fenerbahçe'nin 19, Beşiktaş 'ın 13, Trabzonspor'un 6 ve Bursaspor'un 1 şampiyonluğu bulunuyor.

BEŞİKTAŞ'IN 2 ŞAMPİYONLUĞU 1959 ÖNCESİNE AİT

Beşiktaş'ın şampiyonluklarından ikisi, 1959 yılından önceki yıllara ait. Bu şampiyonluklar, siyah-beyazlılara ülkemizi Avrupa kupalarında temsil ettiği gerekçesiyle verildi. Fenerbahçeliler de işte bu noktadan hareketle daha önceki yıllarda yapılan lig organizasyonlarının da sayılması gerektiğini savunuyor.

FUTBOL FEDERASYONU 1923'TE KURULD
U
Futbol Federasyonu'nun 1923'te kurulduğuna dikkati çeken bazı futbolseverler, Birinci Lig'in kurulduğu 1959'dan önceki şampiyonlukların da şampiyonluk sayılarına eklenmesi gerektiğini belirtiyor. Sarı-lacivertli kulübün bu konuda TFF'ye başvurmaya hazırlandığı ifade ediliyor.

TÜRKİYE 'NİN İLK ŞAMPİYONU HARBİYE

Bu görüşe karşı çıkanların iddiası ise, 1959 yılından önceki organizasyonların yerel nitelikte olması. Bu fikri çürütmek isteyenler de Futbol Federasyonu'nu delil olarak gösteriyor ve ilk Türkiye Futbol Birinciliği'nin 1924 yılında düzenlendiği ve Harbiye takımının şampiyon olduğu bilgisini veriyor.

FENERBAHÇE 28, GALATASARAY 20, BEŞİKTAŞ 18

"1959'dan önceki şampiyonluklar da sayılsın" görüşünü savunanların başvuruları kabul edildiği taktirde, Fenerbahçe'nin şampiyonluk sayısı 28'e yükselecek ve 5 yıldıza hak kazanacak. İşte Fenerium'un yeni tişörtlerindeki 5 yıldız buradan geliyor. Böyle bir durumda Beşiktaş'ın şampiyonluk sayısı 18 olacak ve yıldız sayısı da 3'e yükselecek. Galatasaray ise 20 şampiyonlukta kalıyor.