"Fenerbahçe, Giuliano davasından ekstra 1.7 milyon Avro alacak"

Al Nasr’ın Fenerbahçe’ye ödemediği 4,5 milyon Avro’ya ek olarak sarı-lacivertli ekibin 1.7 milyon Avro faiz alacağını ifade eden hukukçu Bilgiç, "Eğer CAS, tazminat kararı verirse, Fenerbahçe ekstra 2 milyon Avro’ya yakın tazminat alabilir" diye konuştu.

Yayınlanma: 21.08.2020 - 18:46
Abone Ol google-news

Spor Hukukçusu Ebrar Efkan Bilgiç, Fenerbahçe’nin Giuliano davasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Suudi Arabistan temsilcisi Al Nasr’ın Fenerbahçe’ye ödemediği 4,5 milyon Avro’ya ek olarak sarı-lacivertli ekibin 1.7 milyon Avro faiz alacağını ifade eden Bilgiç, "Eğer CAS, tazminat kararı verirse, Fenerbahçe ekstra 2 milyon Avro’ya yakın tazminat alabilir" diye konuştu.
Fenerbahçe’de gündemin önemli maddelerinden birisi de CAS’ın Giuliano transferi için vereceği karar. Brezilyalı oyuncu, 2 sezon önce 10 milyon 500 bin Avro karşılığında Fenerbahçe’den Suudi Arabistan ekibi Al Nasr’a transfer olurken, Suudi temsilcisi bonservis bedelinin 4,5 milyon Avro’sunu sarı-lacivertli kulübe ödemedi. Bu gelişme üzerine Fenerbahçe, FIFA’ya başvururken, FIFA, sarı-lacivertli takıma bu paranın faiziyle birlikte ödenmesine karar verdi. 1.7 milyon faiz ödenmesine hükmedilmesinin ardından Al Nasr yetkilileri, bu faizi ödemek istemedikleri için CAS’a başvurdu. Önümüzdeki günlerde bu futbolcunun dosyasıyla ilgili karar çıkması beklenirken, spor hukukçusu Avukat Ebrar Efkan Bilgiç, konuya açıklık getirdi.

Fenerbahçe’nin Al Nasr’dan alacağı olan 4,5 milyon Avro anaparaya ek olarak 1.7 milyon Avro da faiz olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Avukat Ebrar Efkan Bilgiç, "Bu parayı her türlü ödeyecekler. Ödemezlerse uluslararası transfer yasağı alırlar. Fenerbahçe’ye ödemeleri gereken parayı, çıkan kararın ardından ödemek zorundalar. Talimatta, ’Mevcut transfer bedelini ödememesi ve kulübün CAS’a başvurması halinde 1 ya da 2 dönem transfer yasağı ve para cezası alabilir’ maddesi var. Transfer yasağı gelse bile ödemeleri gereken miktar silinmeyecek. Bu parayı her şekilde ödeyecekler. Al Nasr burada puan silme cezası da alabilir. Ama bunu ilgili futbol federasyonunun vermesi gerekiyor. Buradaki kararda ilk uygulanacak olan yaptırım, para cezası ve ardından da transfer yasağıdır. Bunları da yerine getirmezse, borç ve tazminata faiz işlemeye devam eder, üzerine de puan silme gelir. FIFA, şubat ayında Fenerbahçe lehine bir karar verdi ve ardından olay CAS’a taşındı. Faiz ödemesine karşı oldukları için CAS’a başvurdular. Açıklanacak olan kararın ardından, Al Nasr’ın Fenerbahçe’ye tazminat ödemesine de hükmedilebilir" ifadelerini kullandı.