Feyzioğlu Cumhurbaşkanı adayı olacak mı?

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, CNN Türk'te yayımlanan 5N1K programına konuk olarak Gazeteci Cüneyt Özdemir'in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

16 Nisan 2014 Çarşamba, 21:04
Abone Ol google-news

MİT yasası değişikliğine ilişkin bir soruyu Feyzioğlu, "Bu MİT yasası, MİT'i yurttaşları üzerinde, siyasi iktidar için casusluk yapan bir kuruma çeviriyor. MİT, kendi bilgisayar sistemcinden bütün bankalara anında bağlanabilecek, sendikaların, şirketlerin veri sistemine bağlanabilecek. Bu MİT yasası bu şekilde çıkarsa eğer, hiçbir şirketin, bankanın, meslek örgütünün sırrı kalmayacak. Feci bir şeydir bu. Her vatandaşın ensesinde elektronik bütün ortamları ve imkanları kullanarak MİT gözcülük yapacak. Doğrudan doğruya da bilgiyi Başbakan'a aktaracak bir yapı kurulmaktadır" diye yanıtladı.

Feyzioğlu, "Passolig, kitlesel fişlemedir. Kitle sloganlarından korkma sonucunda Passolig gelmiştir. Son derece yanlış ve özgürlüklere aykırı bir eylemdir. Bu konuda ciddi bir araştırma yapıyoruz. Dava açacak noktaları bulup kamuoyu ile paylaşacağız" dedi.
 
Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) yasası değişikliğine ilişkin bir soruya Feyzioğlu, "MİT'in görevi aslında uluslararası casusluk faaliyetlerine karşı, casusluk faaliyeti yapmaktır. Türkiye'nin milli menfaatlerini korumaktır. Bu MİT yasası, MİT'i yurttaşları üzerinde, siyasi iktidar için casusluk yapan bir kuruma çeviriyor. MİT, kendi bilgisayar sistemcinden bütün bankalara anında bağlanabilecek, sendikaların, şirketlerin veri sistemine bağlanabilecek. Bu MİT yasası bu şekilde çıkarsa eğer, hiçbir şirketin, bankanın, meslek örgütünün sırrı kalmayacak. Feci bir şeydir bu. Her vatandaşın ensesinde elektronik bütün ortamları ve imkanları kullanarak MİT gözcülük yapacak. Doğrudan doğruya da bilgiyi Başbakan'a aktaracak bir yapı kurulmaktadır. İkincisi MİT'e operasyon yetkisi verilmektedir. Bütün bu operasyonlar, gizli yapılacak ve denetimden kaçırılacak soruşturma ise Başbakan'ın iznine bağlanmaktadır. Operasyonu denetlenemeyen bir polis gücü oluşturulmaktadır. Terörist örgütlerle müzakere yetkisi veya görüşme yetkisi verilmektedir. Bunu PKK ile görüşme yetkisi olarak okuyacaksınız ama aynı zamanda, Bakanlar Kurulu tarafından görev verilmesi halinde her türlü terörist organizasyonunda işbirliği veya görüşme yapabilecektir. Bu uluslararası hukukta Türkiye'nin terörist devlet olarak nitelendirilmesine sebebiyet verebilir. Bir tek Cumhurbaşkanı'nın geri göndermesi söz konusu ama Cumhurbaşkanı geri göndermiyor 'müzakere ediyorum' diyor. Bu durumda Anayasa Mahkemesi'ne yükleniyoruz. Siyasi iktidara söylüyorum. Sizin saflık dediğiniz, aslında 10 yıl 12 yıl ne yaptıysanız birlikte yaptınız. Size karşı dönmesine saflık diyorsunuz. Yoksa, ne yapıldığını bilmiyor olmanızdan değil. A bu bize döner miydi saflığı. Yine tırnak içinde o saflığı yapıyorsunuz. Çünkü, bir canavar yaratılıyor. Canavarların ilk yaptığı şey özgürlüklerini kazandıkları anda sahiplerini yemektir. MİT, emniyet, jandarma bizim. Hukuk devletinin kurumları olarak bunları korumalıyız. Hukuk devletinin yapıları olmaktan çıkarılırsa, bu yapılar canavarlaşır" diye yanıt verdi.
 

"CUMHURBAŞKANLIĞINA ADAY DEĞİLİM"

"Cumhurbaşkanlığına aday mısınız?" şeklindeki bir soruya Feyzioğlu,  "Benim aday olmam gibi bir durum söz konusu değil" dedi.
 
"PASSOLİG KİTLESEL FİŞLEMEDİR"

Maça gitmek için E- bilet sistemi olan Passolig uygulamasına ilişkin bir soruya Feyzioğlu şu şekilde yanıt verdi: "Passolig, annenizin, babanızın adını, TC kimlik numaranızı, fotoğrafınızı maça gitmek için  önceden kaydettirmek zorunda olmanızdır. Maça girerken insanların kitle halinde fişlendiği tek ülkeyiz. Örneği başka yerde yok. Passolig, kitlesel fişlemedir. Kitle sloganlarından korkma sonucunda Passolig gelmiştir. Son derece yanlış ve özgürlüklere aykırı bir eylemdir. Bu konuda ciddi bir araştırma yapıyoruz. Dava açacak noktaları bulup kamuoyu ile paylaşacağız"