FIFA'da türban tartışması

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), kadınların türbanla maçlara çıkmalarını engelleyen kuralı yeniden gözden geçirecek.

Yayınlanma: 17.12.2011 - 15:03
Abone Ol google-news

Japonya'nın başkenti Tokyo'da bir araya gelen FIFA yönetim kurulu üyelerinden, Ürdünlü Prens Ali Bin Hüseyin (35), diğer üyelere bir sunum yaparak, konuyu futbol kurallarını belirleyen Uluslararası Futbol Birliği Kurulu'nun (IFAB) gelecek mart ayındaki toplantısında gündeme getireceğini söyledi.

FIFA başkan yardımcıları arasında yer alan Bin Hüseyin, türbanla ilgili kuralın yeniden gözden geçirileceğini ve IFAB'ın futbolculara zararı olmayacak, güvenli bir türbana izin verebileceğini kaydetti.

Konunun dünya genelinde milyonlarca kadını etkilediğini ifade eden Bin Hüseyin, "kültürlere saygı gösterilmesi ve futbolun ırk ayrımı yapılmaksızın tüm kadınlara tanıtılması için kararın gözden geçirilmesinin önemli olduğunu" vurguladı.

FIFA'nın formalarla ilgili kuralında, ''Bir oyuncu, kendisine veya bir başka oyuncuya tehlikeli olabilecek herhangi bir giysi giymemeli veya (her çeşit takı dahil) gereçler taşımamalıdır'' deniliyor.
 


En Çok Okunan Haberler