Filtresiz çalışan Afşin Termik Santralı’nın yarattığı kirlilik yine gündemde

Türkiye’nin havası en kirli şehirlerinden Kahramanmaraş’ta, çevre mevzuatına uymadığı için geçici süreyle kapatılan Afşin Termik Santralı’nın kirliliği yağan karla birlikte bir kez daha gözler önüne serildi. Santral çevresini kara kar kapladı.

16 Şubat 2021 Salı, 06:00
Filtresiz çalışan Afşin Termik Santralı’nın yarattığı kirlilik yine gündemde
Abone Ol google-news

Türkiye’nin havası en kirli şehirlerinden Kahramanmaraş’ta, çevre mevzuatına uymadığı için geçici süreyle kapatılan Afşin Termik Santralı’nın kirlilik yağan karla birlikte bir kez daha gözler önüne serildi. 

Santral çevresini adeta kara kar kapladı. Bölge sakinleri duruma isyan ederek santralın kapatılmasını istedi. CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, santrala filtre takılmadığını vurgulayarak “Afşin Termik Santralı kül ve zehir saçmaya devam ediyor. 

Filtre takılmadığı gibi çok fazla kapasite üstü çalıştırılıyor” dedi. TEMA Zonguldak İl Temsilciliği, şubat ayı başında Afşin termik Santralı’ndan ötürü yağan karın karaya dönmesinin ardından “Kara kar yağmasına izin vermeyin” başlığıyla bir imza kampanyası başlattı. Kampanya açıklamasında “Afşin ve Elbistan ilçeleri, 2020’de altı ay derin bir nefes almıştı ama kömürlü termik santrallar yeniden çalışmaya başladığından beri bölgeye yine kara kar yağıyor. 2020 yılının ilk altı ayında gerekli çevre yatırımı olmadığı için kapatılan kömürlü termik santrallar yatırımlarını tamamlamadı. Buna rağmen ‘geçici faaliyet belgesiyle’ tekrar çalışmaya başlandı. Halk sağlığını korumak amacıyla artık muafiyet verilmeyeceği söylenen santralların, havamızı kirletmeye devam etmesine #İzinvermeyin demek için kampanyamızı tekrar imzaya açtık’’ denildi.

‘ARTIK KAPATILSIN’

Gazetemize konuşan Hayatı ve Doğayı Koruma Platformu sözcüsü bölge sakini İbrahim Yalçın, “Edindiğimiz bilgiye göre santralda başından beri filtre yok. Hiç takılmadı. Çıkan buharın üzerine kireç püskürtüyorlar. Kül yüzünden siyah oluyor. Kar eridikten sonra toprağın rengi değişiyor. Gri oluyor. Orada yaşayan çocukların hepsi hasta. Hasta doğan çocuklar var. Bu termik santralın 30 yıl ömrü vardı, 34 yıl oldu. Kanuna uygun hale getirilemiyor. Artık kapatılmalı” dedi. CHP’li Ali Öztunç da “‘Filtre takılacağı iddia edildi. Filtrenin takılma işleminin sürdüğü belirtiliyor ama verilen sözler tutulmadı. 1 Ocak dendi olmadı. 1 Şubat dendi yine olmadı. Filtre hâlâ takılmadı. 2 ünite çalıştırılması gerekirken bazen 3 ünite çalıştırılıyor. Enerji Bakanlığı bu konuda cezalar kesti ama şirket umursamıyor. Filtresiz üretime devam ediyor. Kar her yerde beyazdır ama Afşin ve Elbistan’da karadır” diye konuştu.