Galatasaray’da başkan krizi

Duygun Yarsuvat’ın Fenerbahçe mağlubiyeti sonrası “Gelenek bozulmadı” sözü Galatasaray camiasında tepki topladı. Faruk Süren, “Psikolojik bir espri” dedi.

10 Mart 2015 Salı, 06:44
Abone Ol google-news

Galatasaray Başkanı Duygun Yarsuvat’ın Fenerbahçe maçı sonrası “Üzgün değilim, gelenek bozulmadı” sözleri Sarı - Kırmızılı camiada büyük yankı uyandırdı. Ancak Yarsuvat’ın bu yorumunun perde arkasında ilginç bir gelişmenin yaşandığı ve başkanın ‘asansör’ kurbanı olduğu ortaya çıktı. Yarsuvat maçın ardından protokol tribününden çıkıp asansöre binerken bazı gazetecilerle karşılaştı.

 

‘Gelin’ dedi soru yanıtladı

Güvenlik görevlileri, gazetecilerin başkanla birlikte asansöre binmesini engellemek isterken Yarsuvat “Buyursunlar gelsinler” dedi. Aşağıya iniş sırasında gazetecilerin Galatasaray’ın yıllardır Kadıköy’de kazanamadığını hatırlatması üzerine Yarsuvat, “Çocuklar hayat devam ediyor. Fenerbahçe’ye yenildik, bu iyi bir şey değil ama bu iş gelenekselleşti” yorumunda bulundu.

 

‘Başkan şaka yapmıştır’

Yarsuvat’ın “Gelenek bozulmadı” yorumu kendi yönetiminde dahi şaşkınlık yarattı. Öyle ki Galatasaray Sportif AŞ yöneticisi Ali Dürüst, Yarsuvat’ın sözleri için “Başkan boş bulundu, öylesine söyledi” derken Başkan Yardımcısı Abdurrahim Albayrak, “Gerçekten başkan bunları mı söyledi, şaka yapmıştır” ifadelerini kullandı.

 

Süren: Psikolojik espri

Galatasaray’ın Kadıköy’de kazandığı son maçta Sarı - Kırmızılı kulübün başkanı olan Faruk Süren, Yarsuvat’ın “Gelenek bozulmadı” ifadesi hakkında, “Bu açıklamasını üzüntüsünü hafifletmek için psikolojik bir espri olarak görüyorum. Bu ifadeyi bir Fenerbahçeli söyler, Galatasaraylı söyleyemez, Galatasaraylı bunu gelenek olarak kabul etmez. Yoksa bunu ciddi biçimde söylemiş olmasının imkânı yok. ‘Fenerbahçe’nin geleneğini bozamadık’ deseydi daha iyi olurdu” dedi.

 

Kıran: Dili sürçmüştür

Turgay Kıran (G.Saray Başkan Adayı): Duygun Ağabeyimiz biraz esprili bir büyüğümüzdür. Busöyleminde ironi de var anladığım kadarıyla. Bu ifadesinin yanlış anlaşılması doğal. Orada bunu yapmaması gerekirdi. ‘Gelenek’ diye bir şey yok, nereden çıkmış. Yarsuvat’ın dili sürçmüştür diyelim.

‘Hata olur ama’

Mehmet Helvacı (G.Saray Başkan Adayı): Galatasaray Başkanı her zaman için aklından geçeni değil, söylemesi gerekeni söyler. Duygun Yarsuvat’ın sözlerine tepki duymamak mümkün değil, taraftarımız ve camiamız sonuna kadarhaklı. Galatasaray Başkanı olacağım diyenler önce oturup Galatasaray tarihini okuyacak, kimin davranışı doğru, kimin yanlış bunları teker teker inceleyecek. Her insan hata yapabilir ama konuşmalarımızda hata yapmamalıyız.