Gazetecilik yargılanıyor... MİT TIR'ları davasında 'Soner Yalçın' kararı

MİT TIR'ları davasında Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül, Cumhuriyet Gazetesi yazarı Can Dündar ve CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun duruşması bugün görüldü. Mahkeme heyeti, kaleme aldığı köşe yazısında Enis Berberoğlu'nun 'cemaat imamı' olduğunu iddia eden Soner Yalçın'ın Berberoğlu'nun da talebiyle tanık olarak dinlenmesine karar verdi.

16 Kasım 2016 Çarşamba, 11:43
Abone Ol google-news

<video:631405>

MİT TIR'ları davasında CHP milletvekili Enis Berberoğlu, "Siyasal veya askeri casusluk" ve "Örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" iddiasıyla 20 yıldan 30 yıla kadar hapis istemi ile hakim karşısına çıktı. İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde gizli yapılan duruşmaya Enis Berberoğlu ile Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül katıldı. Almanya'da bulunan Cumhuriyet gazetesi yazarı Can Dündar ise duruşmaya katılmadı.

30 MİLLETVEKİLİ VE GAZETECİLER DESTEĞE GELDİ

Duruşma öncesinde Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nın önünde yapılan basın açıklamasına CHP'li milletvekilleri Gürsel Tekin, İlhan Kesici, Engin Altay, Erdoğan Toprak, Veli Ağbaba, Muharrem İnce, Barış Yarkadaş, Candan Yüceer, Ali Özcan, Sezgin Tanrıkulu, Hilmi Yarayıcı, Cemal Okan Yüksel, Mehmet Tüm, Tanju Özcan, Yaşar Tüzün, Erdin Bircan, Tur Yıldız Biçer, Bülent Öz, Namık Havutça, Mehmet Göker, Utku Çakırözer Parti Meclis Üyesi Kadir Gökmen Öğüt, CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ve partililer ile TGS Başkanı Gökhan Durmuş katıldı.

CHP'Lİ ALTAY: TALİMATLA İŞ YAPAN YARGIYA GÜVEN KALMADI

Adliye önünde açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "Herkesin bilmesini isterim ki demokrasiden, adaletten, anayasadan kaynaklı haklarımızı kullanmaktan hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz. Önce sıradan insanlara sonra iş adamından tüccarına, küçük esnafından öğrencisine, akademisyeninden sanatçısına kadar ve gazetecilerden siyasetçi boyutuna kadar iktidardan olmayan herkesin terörist, hain, darbeci ilan edildiği bu dönem, herkesin aşacağı bir dönem olacaktır. Bu konuda içimiz rahat. Yargıya güveniyoruz demek istiyoruz. Üzülerek söylüyorum talimatla iş yapan yargıya güven kalmadı" dedi.

"YARGILANMASI GEREKENLER BAŞINDAN BERİ FETÖ'YE YATAKLIK EDENLERDİR"

Türkiye'yi darbe ortamına getirenlerin yürütmenin başındakiler olduğunu söyleyen Altay, "Bugün yargılanması gereken birileri varsa, terör örgütü FETÖ'ye başından beri yardım ve yataklık edenlerdir. Başından beri adliyesinden sanayisine, devletin her türlü mekanizmasından medyasına kadar, parlementosuna kadar AKP tarafından yerleştirilen FETÖ terör örgütünün asıl faileri AKP içindeki suç ortaklarıdır" dedi.

"DİRENECEĞİZ"

Altay, "Maalesef Türkiye'de şöyle bir tablo var; Sabah jüristokrasi var. Öğlen teokrasi var. Akşam otokrasi var. Tam gün faşizm var. Faşizme karşı direneceğiz, bütün milletvekili arkadaşlarımızla birlikte bugün bunun için buradayız" diye konuştu.

ERDEM GÜL: BU HABERİ YAZMANIN ÖDETTİĞİ BEDELİ GÖSTEREN BİR DAVADIR

Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül ise, "Başından beri söylediğimi tekrar edeceğim, bu bir gazetecilik davasıdır.Bu haberi yazmanın ödettiği bedeli gösteren bir davadır" diye konuştu. Adliyeler ve cezaevlerinin bir süredir gazetecilerin iş yeri haline geldiğini ifade eden Gül, "Bir an önce gazeteciler adliyelerden ve cezaevlerinden çıkarılmalıdır" dedi.

"SUÇLANDIĞIM KONU DOĞRU BİR HABERDİR"

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu da bu davada şüpheli olmasının aslında kendisine atılan suçlamalara karşılık verebilme imkanı bulmasını sağladığını belirterek, "Bugün içeride mahkeme heyetine, bana atılan iftiranın gerçek olmadığını anlatma şansına kavuşmaktan dolayı gerçekten mutluyum. Bunun ifade ve halkın haber alma özgürlüğü olduğunu tane tane anlatacağım. Şükür ki, para sıfırlamak suçlamasıyla bulunmuyorum. Ya da bir terör tarikatının devlete egemen kıldığım, imamın ordusunu darbeye teşvik ettiğim suçlamasıyla da karşınız da değilim. Ya da bir terör örgütyle pazarlık yapıp memleketi cehennem yerine çevirmekle de suçlanmıyorum. Suçlandığım konu doğru bir haberdir. Bu doğru haberin yazılması için, basılması için, yayılması için ne bedel gerekiyorsa siyasi olarak o bedeli ödemeye hazırım. Dilerim, umarım birkaç saat sonra yeniden birlikte oluruz. Olmazsak hiç problem değil, siz işinizi yapın biz de..." diye konuştu.

MAHKEMEDEN ARA KARAR

İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde kapalı oturumda görülen duruşmaya Erdem Gül ve Enis Berberoğlu ile avukatları katıldı. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığı adına 2 avukat da duruşmada hazır bulundu.

Ara kararını açıklayan mahkeme, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın davaya katılma talebini, "suçtan doğrudan zarar görme" ihtimalini göz önünde bulundurarak kabul ederken, Enis Berberoğlu’nun beraat talebiyle dosyaların ayrılması talebini reddetti.

Soner Yalçın tanık olarak dinlenecek, HTS kayıtları istendi

Mahkeme, Berberoğlu’nun savunmasında, gazeteci Soner Yalçın’ın tanık olarak dinlenmesi yönündeki talebi kabul ederek, Yalçın hakkında davetiye çıkarılmasına hükmetti.

Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu’na yazı yazılarak Enis Berberoğlu’nun kullandığı GSM hattına ilişkin 1 Nisan 2015-31 Mayıs 2015 tarihleri arasındaki döneme ilişkin HTS kayıtlarının istenilmesine karar veren mahkeme duruşmayı 11 Ocak 2017 tarihine erteledi.