Genç yaşta büyük ortaklıklar

Barış Güler’in ortağı babasına danışman oldu.

20 Aralık 2013 Cuma, 22:13
Abone Ol google-news

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile AKP hükümetinde görev yapan birçok bakanın ve çocuklarının ticaret ile olan ilgisi birçok kez tartışma konusu oldu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada 3 bakanın çocuğunun gözaltına alınması ile yaptıkları işler ve ilişkiler yeniden gündeme geldi.

Operasyon ile birlikte kamuoyunun en yakından izlediği isim İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler oldu. Göz önünde olmayı pek de sevmeyen Barış Güler, genç yaşına rağmen 2009 yılından bu yana aktif bir ticaret hayatına sahip görülüyor. İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre Güler halen dört ayrı şirkete ortak. Ortak olduğu bir diğer şirket ise 2013 yılında tasfiye sürecine girmiş olarak görülüyor. Ortaklıklar konusunda oldukça istikrarlı; Ahmet Şafak Kuş ve Demir Süerli dışında kimseyle ortaklık yapmayı tercih etmemiş. Ahmet Şafak Kuş, aynı zamanda Barış Güler’in avukatlığını üstleniyor. Süerli de pek yabancıları değil, Ahmet Şafak Kuş’un kız kardeşi ile evli.

Ahmet Şafak Kuş ile Barış Güler’in geçmişleri eskiye dayanıyor. 2008 yılında Akfırat Belediye Başkanı’nın da yargılandığı arazi yolsuzluğu ve orman yağmasına yönelik operasyon sırasında yine iki isim birlikte anılıyordu. Jandarma istihbaratı tarafından yapılan teknik takip sırasında Barış Güler’in, Kuş’a ait telefon ile görüştüğü belirlenmişti. Çete üyeleri ile ilişkisi olduğu iddia edilen Güler hakkında savcılık kovuşturmaya gerek duymadı. Savcılığın “kararın taraflara tebliğine gerek yoktur” kararı itiraz yolunu da kapattı. Karardan bir ay kadar sonra soruşturmanın yürütüldüğü Tuzla’nın Cumhuriyet Başsavcısı Haluk Kırca, Yargıtay’a seçildi.

Gıda danışmanlığından bakan danışmanlığına

Güler’in ortak olduğu şirketlerden 2011 yılında kurulan “BBS Danışmanlık Gayrimenkul ve Eğitim Anonim Şirketi”, üçüncü şahıslar adına gayrimenkul alımı, kiralanması gibi işlemleri de takip ediyor. Soruşturma kapsamına alınan ilişkiler arasında Barış Güler ile Reza Zarrab arasında imzalanan 720 bin dolarlık “danışmanlık anlaşması” da bulunuyor. Ancak verilen danışmanlık hizmeti konusunda yürütülen çalışma şimdilik belirsiz. Güler’in danışmanlık yaşamı 2009 yılında kurulan BBS Turizm Eğitim Danışmanlık Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ile başlıyor. Ancak danışmanlık konusu oldukça farklı; o dönemde yiyecek ve içecek konusunda faaliyet yürütüyor. Şirket ortağı ise İstanbul Üniversitesi Jeofizik Bölümü mezunu Salih Barış Kıranta. Şirket daha sonra Ahmet Şafak Kuş ve Demir Süerli’ye devredilmiş. Güler’in Kıranta ile bir diğer ortaklığı ise Zeugma Reklamcılık Organizasyon Teknolojik Ürünler ve Tıbbi Cihaz İnşaat Sanayi Ticaret Limited Şirketi’nde yaşanmış. Bu şirket de Ahmet Şafak Kuş ve Demir Süerli’ye devredilmiş, daha sonra tasfiye işlemi başlatılmış.

Kıranta, ticaret hayatına son vermesinin ardından kendisine bürokrasi içerisinde yer buldu. 29 Temmuz 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan “Açık bulunan 1’inci derece kadrolu ve + 3600 ek göstergeli Bakanlık Müşavirliğine, Salih Barış KIRANTA’nın atanması, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 59 ve 60’ıncı maddeleri ile 2451 sayılı Kanunun 2’nci maddesi gereğince uygun görülmüştür” kararı doğrultusunda, İçişleri Bakanı, Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın imzası ile İçişleri Bakanı Başdanışmanlığı görevine atandı.

Oğul Bayraktar babasının yolunda

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın gözaltına alınan oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar, ticaret hayatına babası gibi inşaatçılık ile başladı. Oğul Bayraktar, bir dönem TOKİ Başkanlığı da yapan Erdoğan Bayraktar’ın halen ortakları arasında bulunduğu, Bayraktar İnşaat ve Tahahhüt Limited Şirketi’ne 2004 yılında bugünün karşılığı ile 25 bin Türk Lirası ile ortak oldu. Bir dönem şirketin sorumlu müdürü olarak görev yapmasının ardından 2009 yılında alınan kararla görevi sona erdi. Bayraktar 2012 yılında ise Alemder Tarımsal Üretim ve Hayvancılık İşletmeleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne ortak oldu.

Kaan Çağlayan hamburgerci oldu

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’ın 22 yaşındaki oğlu Kaan Çağlayan, Çankaya Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü 3. sınıf öğrencisi. Okuldan çıktıktan sonra çalışmaya gidiyor. Ama elbette bu okumak için çalışanların durumundan hayli farklı. Okul çıkışında yüzde elli ortağı olduğu Panora Alışveriş Merkezi’ndeki Burger King restoranına gidiyor. Kaan Çağlayan’ın ortağı Ertuğrul Selek, Zafer Çağlayan’ın diğer oğlu Çağan Çağlayan ile de Antares Alışveriş Merkezi’nde bulunan Lahmacun King adlı restorana ortak. Selek’in bir diğer ortağı ise aralarında arkadaş-kardeş ilişkisi bulunduğunu söylediği Mehmet Ağar’ın oğlu Tolga Ağar.