"Gençler, çevreci davranışta çekimser"

BETAM'ın araştırmasına katılan lise öğrencilerinin yüzde 19'u, çevreyle ilgili medya-yayın takibi yaparken, yüzde 37'si çevresel inisiyatif alıyor.

27 Mayıs 2013 Pazartesi, 15:30
Abone Ol google-news

Bahçeşehir MYO öğretim görevlileri Ahu Ergen ve Seda Gökçe Turan ile BETAM Araştırma Görevlisi Barış Gençer Baykan'ın yaptığı araştırmaya göre, öğrencilerin yüzde 19''u çevreyle ilgili medya-yayın takibi yaparken, yüzde 37'si çevresel inisiyatif alıyor. Katılımcıların yüzde 59'u çevresel bilgiye sahipken, yüzde 69'u çevresel farkındalık gösteriyor ve yüzde 70'i etrafına, akranlarına çevre konularında liderlik edeceğini belirtiyor.

Kız öğrenciler daha fazla çevresel inisiyatif alma eğiliminde ve erkek öğrencilere göre daha fazla çevresel liderlik davranışı sergiliyor. Çevreyle ilgili medya ve yayın takibinde erkeklerin kızlara göre daha önde olduğu görülüyor.

Kız öğrencilerin "Başkalarına çevreyi temiz tutmalarını her zaman tavsiye ederim" önermesine katılma oranları yüzde 70 iken, erkek öğrencilerde yüzde 35'te kalıyor. Biri çevreyi kirlettiğinde rahatsız olduğunu belirten kız öğrencilerinin oranı yüzde 51, erkek öğrencilerde yüzde 47.

Çevre bilgisini ölçmeye yönelik sorulara verilen cevaplarda, kız öğrencilerin önde olduğu görülüyor. Kız öğrencilerin yüzde 71'i, erkek öğrencilerin yüzde 48,8'i, plastik poşetlerin doğada yok olmasının uzun yıllar aldığını ve kirliliğe neden olduğunu, kız öğrencilerin yüzde 73'ü, erkek öğrencilerin ise yüzde 62'si küresel ısınmanın anlamını bildiğini söyledi.