Göcek Tüneli’ne zam geldi

Muğla’nın Dalaman ile Ortaca ilçelerini birbirine bağlayan ve Yap-İşlet-Devret modeli ile 2006 yılında hizmete açılan, Türkiye’nin paralı tek dağ tüneli olan Göcek Tüneli'nin geçiş ücretlerine zam geldi. Geçiş ücretlerine yapılan yaklaşık yüzde 30'luk zam, vatandaşı isyan ettirdi.

21 Ocak 2020 Salı, 11:30
Abone Ol google-news

Muğla’nın Dalaman ile Ortaca ilçelerini birbirine bağlayan ve Yap-İşlet-Devret modeli ile 2006 yılında hizmete açılan Göcek Tüneli geçiş ücretlerine zam geldi.

Geçiş ücretleri birinci sınıf araçlar (otomobil) için 7 liradan 9 lira, ikinci sınıf araç (kamyon) 10 liradan 15 liraya, üçüncü sınıf araç (dingilli kamyon ve dingilli otobüs) 14 liradan 20 TL’ye, dördüncü sınıf araç grubu (TIR) 22 liradan 30 liraya, motosiklette 2 buçuk liradan 3 liraya yükseldi.

2006 YILINDA HİZMETE AÇILDI

Tinsa İnşaat ve Sanayi Limited Şirketi tarafından 25 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle 13 milyon dolar harcanarak yapılan Göcek Tüneli, 2006 yılında hizmete açıldı.

Muğla ile Antalya’yı birbirine bağlayan, 12 metre genişliğinde ve 7.40 metre yüksekliğindeki 950 metrelik tünel, kamuoyunda sık sık Türkiye’nin tek paralı dağ tüneli olma özelliğiyle gündeme geldi.

ÜCRETSİZ OLACAKTI

Tünel siyasetçilerin her zaman vaatleri arasındaydı. Eski AKP Milletvekili Ali Boğa, 2.tünel inşaatının başlangıcında “Tünel bedava olacak” demişti. Zamanın Başbakanı Ahmet Davutoğlu da 2015’deki Muğla’ mitinginde, “Dalaman ile Fethiye’yi birleştiren Muğla’yla, Antalya arasında bağ kuran Göcek 2 Tüneli Muğlalılara ücretsiz olacak inşallah” demişti.

VATANDAŞ İSYAN ETTİ

Zamlı geçiş ücretinin yer aldığı ödeme fişini sosyal medyada paylaşan vatandaşlar, ‘Soyulmaya devam’ yazarak yapılan zamma tepki gösterdi.

Turizmcisinden taksicisine, milletvekilinden esnafına kadar pek çok kişi sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımlar, sabah saatlerinden itibaren sosyal medyada en çok paylaşılan haberler arasında yer aldı.