Görevden uzaklaştırılan savcı: Bir şeyler yapmamız gerekiyor, onu yapacağız

MİT tırlarının durdurulması ve aranmasında görev alan cumhuriyet savcılarından Aziz Takçı, haklarındaki soruşturma sonuçlanıncaya kadar HSYK 2. Dairesince görevden uzaklaştırılmalarına ilişkin, "Artık kendimizi savunmak için bir şeyler yapmamız gerekiyor, onu yapacağız" dedi.

15 Ocak 2015 Perşembe, 16:46
Abone Ol google-news

Gazetecilere makamında görüntü almalarına izin vermeden açıklamada bulunan Takçı, yaptıklarının doğruluğuna inandıklarını, arkasında olduklarını belirterek, diğer açığa alınan savcıların da yanlış bir şey yapmadıklarını söyledi.

Bir hukukçunun yapması gerekeni yerine getirdiklerini belirten Takçı, şunları kaydetti:

"İtiraz, yeniden inceleme, Anayasa Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, nereye kadar gidecekse bu işin arkasını takip edeceğiz. Ekşi yemedik, yanlış yapmadık, bir cumhuriyet savcısının yapması gerekeni yaptık. Yani Adana gibi terör bakımından bataklık bir bölgede, her gün bombaların patladığı Reyhanlı'da, Cilvegözü'nde, Gaziantep'te bir cumhuriyet savcısı, bomba yüklü araç ihbarına kafasını çeviremez. Çevirirse vatan hainliği yapar, mesleğine ihanet eder. Biz de bunu yaptık. Sonra bu, 'başkasına ait çıkmış, öyle olmuş, böyle olmuş', benim sorunum değil. Onun soruşturma sürecinde kuralları vardır, delillerini tespit edersin, varsa başka soruşturma usulü devreye girecekse o yola tevessül edersin, yoksa yoluna genel hükümlerle devam edersin. Bizim yaptığımız da budur."

Haklı olduğunu söyleyen Takçı, "Millete hizmet için bu görevi yapıyorum. Bana kötülük edenlere, beni mağdur edenlere de yarın bir gün imkan olsa hukuku uygularım. Kentte ağustostan beri görev yapıyorum. 5 ayda 800 karar vermişim, çalışmam ortada. Hiçbir zaman başka şeylerle uğraşmam, işime bakarım. Artık kendimizi savunmak için bir şeyler yapmamız gerekiyor, onu yapacağız. Ben buradayım, bir yere gitmiyorum. Her gün adliyeye de geleceğim" ifadesini kullandı.

'Bir gün bunun hesabını verecekler'

HSYK 2'nci Dairesi kararı ile görevden alınan, MİT'e ait TIR’larının Adana’da durdurulması soruşturmasını yürüten 5 savcıdan biri olan savcı Özcan Şişman da suskunluğunu bozdu.

Görevden el çektirilmesinin şoku içinde olduğunu belirten Savcı Şişman, 18 yıllık meslek hayatı boyunca görevine sadık kaldığını savunarak, "Vatanıma ihanet etmedim, ihanet edenler bir gün bunun hesabını verecekler" dedi.

MİT'e ait TIR'ları ile ilgili soruşturma sırasında Adana'dan Mersin'e atanan ve bugün bu görevinden de el çektirilen Savcı Şişman, yaşadıklarını ve değerlendirmelerini geniş şekilde anlattı.

MİT'E AİT TIR'LARI ARAMAK İSTEMİŞTİ

Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10'uncu maddesiyle yetkili ve Hatay bölgesi sorumlusu olan Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman, 1 Ocak 2014'te Kırıkhan-Reyhanlı karayolunda mühimmat yüklü olduğu iddiasıyla polis ve jandarmanın durdurduğu TIR'ın MİT görevlileri tarafından Kırıkhan Cumhuriyet Savcısı'na arama yaptırılmadığı bilgisi üzerine bölgeye gitti. TIR'da arama yapmak isteyen Savcı Şişman, MİT görevlileri tarafından engellenince, arama yapamadığı yönünde tutanak hazırladı.

Savcı Özcan Şişman, 6 Ocak 2014'te kendi talebi üzerine Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nda görev sahası değiştirilerek Gaziantep bölgesi sorumlu yapıldı. Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman, 16 Ocak 2014'te de HSYK tarafından Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'na atandı. Şişman son olarak HSYK 2'nci Dairesi tarafından MİT TIR'larının durdurulmasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında bugün açığa alındı.