Gözlük camını kıran buluş

Astigmat, miyop ve hipermetrop gibi görme rahatsızlıkları olan kişilerin en çok şikayet ettiği her 1-2 yılda bir gözlük camı değişme şikayeti sona eriyor.

13 Kasım 2013 Çarşamba, 15:08
Abone Ol google-news

Gözlük camlarının gözdeki rahatsızlığın ilerleyip gerilemesine göre sürekli değişmesi gereken optik derecelerinden dolayı gözlük camlarının değişme zorunluluğunu dikkate alan araştırmacılar, gözün bozulma derecesi ve optik ihtiyacına göre odak değiştirebilen elektronik optik ayarlama özellikli yeni teknoloji bir gözlük üretmeyi başardı.

 

ABD'de PixelOptics adlı bir firmanın 'emPower' adıyda özel ürettiği ve içinde kristal sıvı bulunan camı sayesinde, göze gelen ışığın nasıl kırılmasını ayarlayan ve otomatik odak ayarlama kabiliyetine sahip bir gözlük üretmesiyle, bir hayal de gerçek oldu. Önümüzdeki aylarda bir üst versiyonuyla her türlü gözlük reçetesini dijital ortamda otomatik olarak ayarlayabilecek özelliklere sahip olacak LCD ekran mantığındaki ekranlar, gözlük çerçevesinden elektronik ayar tuşlarıyla kolaylıkla ayarlanabilecek. Küçük bir mikroçip ve minik bir şarj edilebilir pil ile çalışan elektronik gözlüğün çerçevesinde otomatik ayar ve manuel derece girme özellikleri de bulunuyor. 1500 dolara piyasaya sürüleceği açıklanan gözlüğe bazı göz uzmanları ise halen şüpheyle bakıyor.