Güneydoğu’da sürgün sayısı 1000’e çıktı

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da Eğitim Sen üyesi yaklaşık 1000 öğretmen okulların açılmasına günler kalan sürgün edildi. Öğretmenlere hangi kentlere gideceğinin bile söylenmediği, sadece sürgün kararının telefonla bildirildiği öğrenildi. Sürgün edilen eğitimcilerden Rıdvan Polat, “Buradaki çocukları dinci, faşist ve gerici bir sistemle eğitmek istiyorlar” dedi.

29 Ağustos 2017 Salı, 23:45
Abone Ol google-news

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Eğitim Sen üyesi yaklaşık 1000 öğretmen okulların açılması ve Kurban Bayramı’na günler kalan sürgün edildi. Eğitim Sen Diyarbakır 1 No’lu Şube Eşbaşkanı Abbas Şahin, “Öğretmenlerin gönderildiği bölgelerde ırkçı söylemlerin artacağını düşünüyoruz. Biz bu konuda uyarıyoruz, orada bir arkadaşımızın burnu bile kanadığında bunun sorumlusu Saray’dır” dedi.

Eğitim Sen üyesi 264 öğretmenin sürgün edildiği Diyarbakır’da basın toplantısı düzenleyen Eğitim-Sen Diyarbakır 1 No’lu Şube Eşbaşkanı Abbas Şahin, bölge genelinde bin dolayında öğretmenin görev yerlerinin değiştiğini kaydetti. Şahin, “2008 yılından bu yana yürürlüğe koymak isteyip bir türlü yürürlüğe koyamadıkları rotasyon uygulamasından net bir şekilde anlıyoruz ki; aslında bu çok önceleri hazırlanmış bir planın ilk adımıydı. Rotasyon, Şark Islahat Planı’nın, yani sürgün ve göçertmenin günümüzdeki maskeleşmiş adı olarak karşımıza çıkmaktadır. Yürürlüğe konulan tehcir, kültürel ve tarihi değerlerimizi yok etmeye yönelik başlatılan Sur ve Hasankeyf’teki yıkım ve kıyımlardan da bağımsız değil. Öğretmenlerin gönderildiği bölgelerde ırkçı söylemlerin artacağını düşünüyoruz. Biz bu konuda uyarıyoruz, orada bir arkadaşımızın burnu bile kanadığında bunun sorumlusu Saray’dır. Bunda Saray’ın, Başbaka’nın ve bakanların parmağının olduğunu her zaman söyleyeceğiz” diye konuştu.

Sürgün edildiğimi telefonla öğrendim

Sürgün edilen eğitimcilerden Rıdvan Polat, gazetemize yaptığı açıklamada hangi kente gideceğinin söylenmediğini, sadece sürgün edildiğinin telefonla bildirildiğini kaydetti. AKP’nin yeni bir rejim yaratmak istediğini söyleyen Polat, “Kendi zihniyetindeki insanları Diyarbakır’a getirip o anlayışta bir eğitim yaratmak istiyorlar. Buradaki çocukları İran’daki, Pakistan’daki gibi dinci, faşist ve gerici bir sistemle eğitmek istiyorlar. Gittiğimiz yerde bize rahat verilmeyeceğini biliyorum” dedi.

Aileler parçalandı

Eğitim Sen 2 No’lu Şube Eşbaşkanı Derya Güngür ise “Gideceğimiz yerler ile ilgili endişelerimiz var ve kaygılıyız. Oralarda her şeyi yaşıyabiliriz. Son dönemde emek kesimine, demokrasi güçlerine yaklaşımlar belli. Bütün hayatımız değişecek. Birçok arkadaşımızın aile birlikteliği parçalandı” ifadesini kullandı. Saliha Zorlu da “Emekçiler, faşizmin bu kadar yoğun olduğu dönemde üzerine düşen tarihi misyonu yerine getirmiş ve faşizmi rahatsız etmiştir” dedi.