Günün öne çıkan kitabı: Samed Behrengi "Toplu Masallar"

"Toplu Masallar" küçükler kadar büyüklerin de ilgiyle okuyabilecekleri masalları içeriyor.

30 Nisan 2014 Çarşamba, 17:12
Abone Ol google-news

İran doğumlu Samed Behrengi’nin Toplu Masallar’ı İldeniz Kurtulan’ın çevirisiyle, Oğuz Demir’in de çizimleriyle okuyucu karşısında.

Samed Behrengi’nin yazım hayatının alt metninde baskı ve zulme direniş göze çarpıyor. Genç yaşında Şah döneminde ülkesinin demokrasiye ulaşması için verdiği çabaları Aras Nehri’nde ölü bulmasıyla son buldu. Behrengi’nin öldürüldüğü düşünülmektedir.

Büyülü Fener etiketiyle okurla buluşan ve on bir masaldan oluşan "Toplu Masallar" küçükler kadar büyüklerin de ilgiyle okuyabilecekleri masalları içeriyor.

Samed Behrengi kimdir?

1939 yılında Tebriz’de yoksul bir işçi ailesinde doğdu. Aynı kentte öğretmen okulunu bitirdi. Tüm Azerbaycan’ın kırsal alanını adım adım dolaştı. Köylerinde öğretmenlik yaparken halkının sorunlarını inceledi. İran’ın karanlık saltanat döneminin baskısı altında ülkesinin çağdaş demokrasiye ulaşması mücadelesini toplumsal içerikli yapıtlarıyla sürdürdü. İki yüzyılı aşkın bir süredir kültürel ve sosyo-ekonomik sömürü tutsağı olan Azeri insanının dil özgürlüğü umudunu işledi. Azericeyi çok güzel kullanabildiği halde geniş bir topluma seslenebilmek için Farsça yazdı. Titiz bir sorumluluk altında ve kendisine yol gösteren diyalektik yöntemini unutmadan... 28 yaşındayken şüpheli biçimde Aras Nehri’nde ölü bulundu. Yüzerken boğulduğu söylense de suikaste uğradığı düşünülmektedir...