Hamilelikte Baş Dönmesi ve Bayılma Nedenleri

Hamilelik döneminde baş dönmesi sık sık görülebilmektedir. Bayılma şikayeti ise oldukça seyrek görülmektedir. Hamile bir kadının sersemlik hissi yaşaması veya baş dönmesinin pek çok nedeni olabilmektedir.

26 Mayıs 2016 Perşembe, 12:08
Abone Ol google-news

Hamileliğin ilk üç ayı, vücudun gebeliğe ve hormonal değişimlere adaptasyon sürecidir.  Gebeliğin üçüncü ila altıncı aylarındaki baş dönmesinin sebebi de annenin genişleyen rahminin kan damarlarına basınç yapması sebebiyle yaşanır. Gebelik döneminde yaşanan baş dönmeleri anne adayının oturduğu ya da kalktığı esnada yaşanabilir. Bazen baş dönmelerini, bayılma hissi de takip edebilir. Bayılma hissi göz kararması ile kendini belli edebilir. Kan basıncının birden bire düşmesiyle, beyne daha az kan gideceği için hamile kadınlarda bayılma hissi ya da baş dönmesi yaşanabilir. Gebelik döneminde bayılma hissine sebep olan bir başka neden ise,  kadının vücudundaki kan şekerinin düşmesidir. Kadının kan şekerinin düşmesinin nedeni de genellikle uzun süre aç kalmasıdır.

Hamilelikte baş dönmesinden korunmanın yolları
•        Hamilelikte baş dönmesinden korunmanın basit önlemleri vardır. Gebelik dönemindeki anne adaylarının ani hareket etmemeleri bu önlemlerin başında gelir. Anne adayı her zaman yavaş ve kontrollü şekilde ayağa kalkmalıdır. Telefon çaldığında, kapıya bakmak için ya da oturduğu yerden ayağa kalktığı esnada yavaş hareket ederek kalkmalıdır.
•        Kan şekerinin dengede tutulması için anne adayı ara öğünlerinde 1 bardak taze meyvelerden sıkılmış meyve suyu içebilir. Bunun dışında elma veya yulaflı krakerin de tüketilmesi önerilir.
•        Anne adayı dışarı çıktığında havadan dolayı veya çok kalın giyindiği için terleyebilir. Bu terleme esnasında da başı dönebilir. Özellikle de otobüste veya iş yerinde anne adayı çok hafif bir baş dönmesi hissettiği anda hemen bir yere oturmalıdır.
•        Bulunduğu ortamın havalandırılması veya annenin temiz havaya çıkarılması gerekir. Annenin üzerindeki kıyafetlerin gevşetilmesi de, onun rahat hissetmesini sağlayacaktır.
•        Anne adayı şayet çalıştığı ortamda bir sersemlik hissederse ve bayılacak gibi olursa yapması gereken ilk şey beynine giden kan dolaşımının artmasını sağlamaktır. Bunun için anne adayı mümkünse yere uzanmalı ve bacaklarını hava doğru kaldırmalıdır.
•        Sık bayılmanın altında bir başka neden yatabilir. Eğer ki anne adayı hamilelik döneminde bir ay içinde birden fazla kez bayılırsa mutlaka bir uzmana başvurmalıdır.
Kaynak: http://www.centrumtupbebek.com/hamilelikte-bas-donmesi-ve-bayilma-nedenleri.html