Hasankeyf’te tarihi çarşı boşaltıldı, esnaf dükkanını yaktı, çarşı yıkılıyor

Tarihi Hasankeyf’te 610 yıllık Er-Rızk Camii’nin ‘taşınması’ için tarihi çarşının esnafına, çarşıyı boşaltmaları için verilen süre önceki akşam saat 18.00’da bitti. Bazı esnaflar büyüdükleri dükkanlardan hüzün ve acı içinde taşınmak zorunda kalırken bir kısmı ise yeni yerleşkede kendilerine yer verilmediği için taşınamadı. Bu duruma tepki gösteren Ali Aslankılıç adlı bir esnaf eşyalarını dükkanıyla yakarak, “Kalpleri soğuklar gelip ısınsın artık” ifadelerini kullandı. Tarihi çarşının yıkımı da dün itibariyle başlandı. Batman ile Hasankeyf’i bir birine bağlayan eski yol da trafiğe kapandı.

05 Kasım 2019 Salı, 13:27
Hasankeyf’te tarihi çarşı boşaltıldı, esnaf dükkanını yaktı, çarşı yıkılıyor
Abone Ol google-news

12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf ile milyonlarca canlıya ev sahipliği yapan Dicle Vadisi, temmuz ayının ortasından itibaren su tutulmaya başlanan ve 50 yıl ömrü ön görülen Ilısu Barajının suları altında bırakılmak isteniliyor.Tarihi eserlerin yeni yerleşkeye ‘taşınması’ devam ediyor.

TARİHİ ÇARŞISI BOŞALTILDI

610 yıllık Er-Rızk Camii’nin taşınması için Hasankeyf’in tarihi çarşısı olan Kale Sokağı yıkılacak. Esnafın taşınması için tarihi çarşı boşaltılması için verilen süre önceki akşam saatleriyle doldu. Esnaflar büyüdükleri dükkanlardan hüzün ve acı içinde taşınmak zorunda kaldı. Bazı esnaflar ise tarihi ilçenin yıkımını protesto etmek için bir süre daha çarşıda kalacaklarını belirtti. Bazı esnaflar ise yeni yerleşkede kendilerine yer verilmediği için taşınamadı.

‘KALPLERİ SOĞUKLAR GELİP ISINSIN ARTIK’

Bekar olduğu gerekçesiyle yeni yerleşke de yer verilmeyen ve çocukluğundan beri tarihi ilçede esnafı olan Ali Aslankılıç, dün, dükkanını eşyaları ile yakarak durumu protesto etti. Hem yıllardır emek verdiği dükkanından çıkardığını hemde hak sahibi yapılmadığını söyleyen Aslankılıç, “Kalpleri soğuklar gelip ısınsın artık” ifadelerini kullandı. Aslankılıç gibi benzer durumda olan birçok esnaf ve Hasankeyf’linin olduğu belirtilirken yurttaşların hüzünlü bekleyişleri sürüyor.

‘YIKIMA BAŞLANDI’

Pazar günü itibariyle son yerli ve yabancı turistlerini ağırlayan tarihi çarşının bulunduğu Kale Sokağı ise kepçe ve dozerlere teslim edildi. İş makinelerinin dün itibariyle yıkımına başladığı çarşıda çalışmaya bugün de devam edileceği belirtildi.

‘ESKİ YOL TRAFİĞE KAPATILDI’

Batman ile Hasankeyf’i bir birine bağlayan ve 1955’te trafiğe açılan eski yol da trafiğe kapandı. Hasankeyf’e ulaşım artık, yeni yerleşkeden geçen yeni yoldan yapılacak.