Hastanelerde radyasyon tehlikesi

Hastanelerde görev yapan Radyoloji çalışanlarının fazla radyasyona maruz kaldıkları ve bu nedenle gerekli önlemlerin alınması talebiyle Sağlık Bakanlığı'na başvuruda bulundukları ortaya çıktı.

05 Kasım 2011 Cumartesi, 08:33
Abone Ol google-news

Radyoloji çalışanlarının fazla radyasyona maruz kalmaları nedeniyle Türk Sağlık-Sen bu konuda önlemlerin alınarak çalışanların sağlığının korunması için Sağlık Bakanlığı'na başvuru yaptı. Yapılan başvuruda röntgen servisi, ameliyathane ve buna benzer birimlerde doğrudan iyonizan radyasyonuna maruz kalarak görev yapan personelin Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından yapılan ölçümlerin sonuçlarına göre limitin üstünde radyasyona maruz kalmış olabileceklerinin ortaya çıktığı kaydedildi. Çalışanların söz konusu durumun önlenmesi için gerekli önlemlerin alınması için sendikaya başvurdukları ifade edildi.

Söz konusu durumun Radyasyon güvenliği yönetmeliğinde yer alan hükümlere de aykırı olduğunun belirtildiği başvuruda radyasyona maruz kalan personellerin sağlıklarının korunması ve sağlık hizmetinin daha etkin ve verimli sunulması için yönetmelikte belirtilen güvenlik önlemlerin alınması istendi. Bu konuda taşra teşkilatlarının uyarılması talep edildi.
 

Bakanlık radyoloji çalışanlarının mesai saatlerini yeniden değerlendirmeli

Başvuru ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, "Radyoloji çalışanlarının mesai saatlerinin artırılmasının yanlış olduğunu, bunun sonucunda çalışanların sağlığının tehlikeye atılmış olacağını ifade etmiştik. Bakanlıkta bu konuda önlemleri alacağız demişti. Fakat görüyoruz ki TAEK raporları bunun aksini söylüyor. Bizi haklı çıkarıyor. Çalışanların fazla radyasyona kalmış olabileceklerini belirtiyor. Bu konuda gerekli önlemlerin alınması ve çalışanların sağlığının korunması için başvurumuzu yaptık. Sağlık Bakanlığı radyoloji çalışanlarının mesai saatlerinin yeniden değerlendirmeli ve çalışanların sağlığı için gerekli önlemleri acilen almalıdır" dedi.