Hatalı sünnete para cezası

İzmir'in Torbalı ilçesinde, geçen yıl özel bir poliklinikte, ilköğretim 5. sınıf öğrencisinin sünnetini hatalı yaptığı gerekçesiyle, öğrencinin ailesi tarafından hakkında ayrıca tazminat davası açılan doktora, idari soruşturma sonunda 992 lira para cezası verildi.

18 Haziran 2011 Cumartesi, 07:53
Abone Ol google-news

Edinilen bilgiye göre, Nazlı ve Hasan T, bir yıl önce, oğulları B.T'yi, Torbalı'da özel bir polikliniğe götürdü. Buradaki doktor sünneti, daha ağrısız olan ve plastik kıskaç yöntemi olarak bilinen ''Ali's Clamp'' tekniğiyle yapacağını söyledi. Sünnet işlemi sırasında takılan aparat üç gün sonra çıkarıldı ancak çocuğun kanaması durmadı.
Bunun üzerine aile oğullarını, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahi Anabilim Dalına götürdü. B.T, burada bir operasyon daha geçirdi.

Aile, yaşanan sıkıntıların ardından, avukatları Ömer Reşit Ayebe aracılığıyla Torbalı Asliye Hukuk Mahkemesinde, doktor ve poliklinik yetkilileri aleyhinde toplam 50 bin liralık tazminat davası açtı. T. ailesi bu arada, sorumlular hakkında İzmir İl Sağlık Müdürlüğüne de şikayette bulundu.

İzmir Tabip Odası Onur Kurulu Başkanı Dr. İsmail Akkol, üyeler Dr. Nurettin Ünal, Dr. Füsun Özer, Dr. B. Oya İtil ve Dr. Ekin Özgür Aktaş'ın, idari soruşturma sonunda hazırladığı rapor tamamlanarak, tazminat davasının görüldüğü mahkemeye gönderildi.
Rapora göre, doktor B.K, kurula verdiği ifadede şunları anlattı:

''B.T'nin sünnetini Ali's Clamp yöntemiyle yaptım. Üç gün sonra tek kullanımlık clampı çıkarıp, çocuğu sorunsuz şekilde evine gönderdim. Kanaatimce örtü malzemelerinin sürtünmesi üzerine dış deri, geriye doğru retrakte oldu ve orta derecede hematom oluştu. Hasta acil servise başvurmuştur. Acildeki hekim arkadaşım durumu bana bildirdi. Kanamanın durduğunu ancak sünnet dış derisinin geriye doğru normalden biraz fazla çekildiğini söyledi. Nöbetçi doktor gelmeme gerek olmadığını belirtti. Ben de sirküler tarzda pansuman yaparak göndermesini istedim. Ertesi gün ailenin evine gittim ve üzüntümü kendilerine ilettim. Aileye, kalıcı bir komplikasyon meydana gelmeyeceğini, hafif estetik bir müdahaleyle giderilebileceğini söyledim. Aileyi daha sonra da birkaç defa ziyaret ettim. Plastik cerrahi müdahalesi için her türlü maddi desteği sağlayabileceğimi, üzüntümü yineledim.''

Dosyadaki belgeler ve B.K'nın ifadesine göre raporunu hazırlayan kurul, hastanın sağlığının geçici olarak bozulmasına sebebiyet veren tıbbi bir işlem yapıldığı görüşüne vardı.

Raporda, ''Doktor B.K'nın, sünnet işleminde tıbbi hatasının olduğu kanaatine varılmıştır. Eylemi, Türk Tabipleri Birliği Disiplin Yönetmenliği'nin 4-t maddesinde düzenlenen ''sonuçta hastanın ölümüne, sakatlığına sebep olmayıp, sağlığının kısa süreli geçici bozulmasına yol açan tıbbi hata ve ihmalde bulunmak'' eylemine uymakta ve bu, para cezası gerektirmektedir. Bu madde uyarınca 992,50 lira para cezasıyla cezalandırılmasına oy birliği ile karar verilmiştir'' denildi.