Hatipoğlu’nun yönettiği üniversitede kişiye özel kadro iddiası

Televizyondaki vaazlarıyla tanınan Nihat Hatipoğlu’nun rektör olduğu Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ne kişiye özel ilanla KPSS’den en düşük puan alan kişinin alındığı öne sürüldü. Yetkililer, “Biz de şaşkınız” dedi. Olayın ardından üniversite de bir açıklama yayınlandı.

Yayınlanma: 07.01.2021 - 06:00
Hatipoğlu’nun yönettiği üniversitede kişiye özel kadro iddiası
Abone Ol google-news

Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde kişiye özel ilan verilerek kadrolu büro personeli alındığı öne sürüldü. 13 kişinin başvurduğu ilana KPSS’den en düşük puan alan kişi seçildi. 

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Nihat Hatipoğlu’nun rektör olduğu Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde 11 Aralık 2020 tarihinde bir kişinin alınacağı sözleşmeli büro personeli ilanı açıldı. İlandaki özel şartlar arasında “En az önlisans mezunu olup, üniversitelerin Gazetecilik, Medya ve İletişim, Basın veya Basın ve Yayıncılık bölümü mezunu olmak” şartının yanı sıra “Muhabir kursu eğitim belgesine ve diksiyon eğitimi katılım belgesine sahip olmak” da yer aldı. 13 kişinin başvurduğu ilanda, en düşük KPSS puanını alan M.K isimli kişi önceki gün personel seçildi.

‘BİZ DE ÇOK ŞAŞKINIZ’

Üniversitenin Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Kara, Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada “Rektör hocamız Nihat Hatipoğlu bu konularda çok hassas bir insan. Bize özellikle ‘Şeffaf olun’ uyarısı yapıyor. Aranan şartlar, daha vasıflı ve kaliteli eleman almak için. Biz de çok şaşkınız bu duruma. Bizi de tatmin etmedi” dedi.

ÜNİVERSİTEDEN AÇIKLAMA

Olayın medyada yer almasının ardından üniversiteden bir açıklamada yapıldı. Konuyla ilgili inceleme başlatıldığı belirtilen açıklama şöyle:

"Üniversitemiz bünyesinde istihdam edilmek üzere 11.12.2020 tarihinde sözleşmeli personel alımı ilanına çıkılmıştır. İlan şartları 657 sayılı devlet memurları kanunu’nun 4/b maddesindeki usül ve esaslar çerçevesinde belirlenmiştir.

Başvuruların komisyon incelemesinde sadece 1 adayın tüm koşulları sağladığı diğer adayların ise mezuniyet durumu ve evrak eksikliği nedeniyle atanma ile ilgili şartları taşımadıkları tespit edilmiştir. Söz konusu sözleşmeli personel alımında bir keyfilik veya bireysel tercih söz konusu değildir. Tamamıyla ilan şartları ve evrak incelemesi üzerinden yapılan tespitte üniversitenin bir tercih veya tasarrufu teknik olarak imkansızdır.

Üniversitenin medya, basın, muhabirlik gibi ihtiyaçlarını gidermede tecrübeli eleman istihdam etmek için gerekli bazı şartların ilan sürecinde kamuoyuna duyurulması donanımlı personel istihdamı amaçlıdır. Nitekim belirtilen bu şartlar ülkemizde binlerce medya mensubunda bulunan ve kişiye özel olmayan şartlardır. 

Bu bağlamda basında yer alan iddialara yönelik gerekli inceleme başlatılmıştır."


Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler