Havada karada usulsüzlük!

Sayıştay’ın DHMİ’ye ilişkin raporunda yönetmeliğe rağmen 2007’den bu yana şube müdürlükleri için sınav yapılmadığı belirlendi. Sayıştay, kurumu sert biçimde uyardı.

23 Ocak 2020 Perşembe, 02:00
Havada karada usulsüzlük!
Abone Ol google-news

Sayıştay Başkanlığı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) 2018 yılı denetim raporunu tamamladı. Raporda şeflik ve uzmanlık kadroları için “görevde yükselme ve unvan değişikliği” sınavı yapılırken şube müdürlüğü kadrosu için 2007 yılından bugüne hiç sınav yapılmadığı tespit edildi. Buna göre 2017 yılında 16 kişi, 2018 yılında 5 kişi şube müdürü olarak yönetmeliği aykırı atandı. Sert uyarılarda bulunulan raporda “kuruluş personeli arasındaki çalışma barışını ve kuruluşa duyulan aidiyet duygusunu olumsuz etkileyen sınavsız şube müdürü atama uygulamasına hemen son verilmesi” istendi. Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz “AK Parti tarafından DHMİ’de liyakat bitirilmiştir. Göz göre göre kul hakkı yenmektedir” dedi.

Sayıştay’ın 2018 yılı denetim raporunda tespit ve değerlendirmeler bölümünde DHMİ’ye ilişkin çarpıcı veriler yer aldı. Raporda 2018 yılında şeflik ve uzmanlık kadroları için “görevde yükselme ve unvan değişikliği” sınavı yapıldığı ve kuruluşun çeşitli birimlerinde, sınavda başarılı olan 129 kişinin şef kadrosuna, 13 kişinin de uzman kadrosuna atandığı anlatıldı. Bu kapsamda raporda aynı yönetmeliğin 5’inci maddesi uyarınca şube müdürlüğü kadrosunun da “görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı” ile atama yapılacak kadrolar arasında yer almasına rağmen, kuruluşta şube müdürlüğü kadrosu için en son görevde yükselme sınavının 2007 yılında yapıldığının görüldüğü ifade edildi. Raporda “Yönetmeliğe aykırı olarak 2017’de 16 ve 2018’de 5 kişinin şube müdürü olarak atandığı tespit edilmiştir” denildi. Raporda üstelik şef, memur, tekniker gibi kadrolarda yer alan bu kişilerin önce yönetim kurulu kararıyla boş bulunan daire başkan yardımcılığı, havalimanı müdürlüğü gibi sınav istemeyen kadrolara atandığı, bir ay sonra da yönetim kurulu kararıyla şube müdürü olarak atandığı kaydedildi. Bu şekilde şube müdürü atamasının kuruluşun mevzuatına aykırı olduğu anlatılan raporda “Hakkaniyete de aykırı bir uygulama teşkil etmektedir. Kuruluş personeli arasındaki çalışma barışını bozmaktadır. Kuruluş personeli arasında; kuruluşta yükselme şartının liyakat dayalı olmadığı düşüncesi yayılmakta, personelin çalışması ve kuruluşa duyduğu bağlılık olumsuz etkilenmektedir. Kuruluş personeli arasındaki çalışma barışını ve kuruluşa duyulan aidiyet duygusunu olumsuz etkileyen sınavsız şube müdürü atama uygulamasına hemen son verilmesi ve Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği’ne uygun olarak şube müdürü atamalarının görevde yükselme sınavı ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir” uyarısı yer aldı.

“SİYASİ ETKİLERE AÇIK”

Raporu inceleyen ve değerlendiren CHP Zonguldak Milletvekili Yavuzyılmaz Sayıştay’ın DHMİ’ye ilişkin 2015 yılı denetim raporunu anımsatarak özetle “Bu raporda açık açık yürürlükte bulunan mevzuat gereği personel istihdamında istenilen nicelik ve nitelikte eleman alımının sağlanamadığı ve personel istihdamının siyasi etkilere açık bulunduğuna ilişkin ifadeler yer alıyor. AK Parti tarafından DHMİ’de liyakat bitirilmiştir. Göz göre göre kul hakkı yenmektedir. 2018 yılı Sayıştay raporunda da şube müdürlerinin atamasında bu durumun devam ettiği açık” dedi.