Hayata ters yüz bakış

23. İstanbul Tiyatro Festivali “sahne neresi?” ve “oyuncu kim?” gibi sorulara yanıt arıyor...

03 Eylül 2019 Salı, 23:24
Abone Ol google-news

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 23. İstanbul Tiyatro Festivali, 13 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında tiyatroseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.
23. İstanbul Tiyatro Festivali’nde yurtdışından 12, Türkiye’den 16 olmak üzere 28 tiyatro, dans ve performans topluluğunun 78 gösteriminin yanı sıra “Öğrenme ve Gelişim Programı” kapsamında okuma tiyatroları, söyleşiler, atölye çalışmaları ve ustalık sınıfları gibi tamamı ücretsiz yan etkinlikler de yapılacak.

23. İstanbul Tiyatro Festivali’nin bu yıl ki kampanyası hayat ters yüz olarak belirlendi. Festival sahne sanatlarının genel olarak kabul edilmiş kalıplarının sorgulandığı alışılmışın dışında sahneleme tekniği ve yapısına sahip performanslardan oluşan programıyla “sahne neresi?” ve “oyuncu kim?” gibi sorulara yanıt arıyor. 23. İstanbul Tiyatro Festivali Onur Ödülleri bu yıl yazar, tiyatro oyuncusu ve yönetmen Ferhan Şensoy, sahne tasarımcısı Metin Deniz ve yönetmen Emmanuel Demarcy-Mota’ya takdim edilecek. Ferhan Şensoy ve Metin Deniz’e ödülleri festivalin daha sonra açıklanacak ödül gecesinde takdim edilecek. Emmanuel Demarcy-Mota’ya ödülü 22 Kasım Cuma günü Ionesco Dosyası oyunu sonrasında gerçekleştirilecek ödül töreninde takdim edilecek. Türkiye tiyatrosunun usta, sanat hayatının 60. yılını kutlayan ismi Genco Erkal ve 50. yılını kutlayan Dostlar Tiyatrosu, festival kapsamında saygıyla selamlanacak.

Uluslararası yapımlar
İstanbul Tiyatro Festivali’nin geçen sene Golden Mask Rus Sahne Sanatları Festivali ile başlayan işbirliği bu yıl Rusya’dan gelecek olan dört farklı yapım ile devam ediyor. Golden Mask İstanbul’da kapsamında dans topluluğu Moskova Balesi’nin yedi dansçısının yorumuyla sahnelenen “Her Yol Kuzeye Çıkar”; Rusya’nın köklü tiyatrosu Theatre of Nations’ın yönetmeni Maxim Didenko’nun müzikali “Sirk”; Ivan Vyrypaev’in kalemiyle Ortadoğu’nun güncel meselelerine farklı bir bakış sunan “İran Konferansı” festival seyircisiyle buluşacak. Çağdaş Rus edebiyatının “kurucusu” kabul edilen Puşkin’in yedi yılda tamamladığı eseri “Yevgeni Onegin” Vaktangov Tiyatrosu’nun oyuncuları ve yönetmen Rimas Tuminas’ın yorumuyla festivalde yer alacak.

16 yerli yapım
23. İstanbul Tiyatro Festivali’nin açılış oyunu, yazar ve yönetmenliğini Şahika Tekand’ın üstlendiği “Io” olacak. Festival kapsamında Tuşba Kent Tiyatrosu’nun sahneleyeceği “Dünyanın Ortasında Bir Yer”; Tiyatro Pera yapımı “Barakalar ve Saraylar”; Moda Sahnesi yapımı “Ver Parayı!”; yönetmenliğini Murat Daltaban’ın üstlendiği, 1975-1990 arasında yaşanan Lübnan iç savaşını anlatan “Yangınlar”; Ceren Ercan’ın kaleme aldığı Türkiye Üçlemesi’nin üçüncü oyunu olan okuma tiyatrosu “Tahran Rüyası” gibi birçok oyun izleyiciyle buluşacak. Festival biletleri 14 Eylül’de satışa çıkacak, programın tamamı için: tiyatro.iksv.org