HDP: Kamuoyundan özür diliyoruz

HDP basın Bürosundan yapılan açıklamada; 11 Ekim Pazar günü partinin kriz masasının verilerine dayanarak paylaşılan bilgi notunda, Barış Mitingi Katliamı'nda 128 yurttaşın yaşamını yitirdiği bilgisini verdiklerini işaret edilerek, Sağlık Bakanlığı’nın elindeki bilgileri paylaşmamasından yakındı.

13 Ekim 2015 Salı, 15:26
Abone Ol google-news

Ankara'daki bombalı saldırının ardından sağlık kurumlarından ve başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere resmi mercilerden bilgi alınmasında yaşanan sıkıntılar ve engellerin, farklı kurumlardan partinin kriz masasına ulaşan listelerin birleştirilmesinde karşılaşılan zorlukların, kendisinden haber alınamayanların varlığının, Adli Tıp’taki numaralandırma sistemi ve cenazelerin beden bütünlüğünde karşı karşıya kalınan durumun, tam kayıp sayısını açıklamayı zorlaştırdığına dikkat çekilerek, "Verdiğimiz sayılarda hata olduğu anlaşılmıştır. Bu hata nedeniyle kamuoyundan ve halklarımızdan özür diliyoruz." denildi.

Büyük bir acı yaşanırken, kamuoyunu aydınlatma amacıyla yaptığı bilgilendirmedeki hatayı kendi siyasi çıkarları için kullanan çevreleri ise kınadıklarına dikkat çeken HDP açıklamasının devamı şöyle;

"Kriz Masamız; savcılık, sağlık kurumları, mitingi düzenlemiş olan kurumlarla, kayıp ve yaralı yakınlarıyla sürekli iletişim halinde olarak elimizdeki verilerin güncellenmesi için çalışmalarını sürdürmektedir.

Bu hususta karşılaştığımız en önemli sıkıntı, Sağlık Bakanlığı’nın elindeki bilgileri paylaşmamasıdır. Bunun da ötesinde, hastane başhekimlerine veri vermeme yönünde kesin bir talimat iletilmiştir. Böylesi kritik bir anda kamuoyunun bilgi alma hakkını engelleyen Sağlık Bakanlığı’nın bu uygulamasını da kınıyoruz.

Halklarımızın barış iradesine yönelik saldırıda can kayıplarımızın daha fazla artmamasını ve kimlik tespit ile cenaze defin işlemlerinin bir an önce tamamlanmasını diliyoruz.

Bu vesileyle halklarımıza ve barıştan yana tüm insanlığa tekrar başsağlığı, kaybettiğimiz canlara rahmet diliyor ve onların anısı önünde saygıyla eğiliyoruz."